12-08-20
Powiat starogardzki. POLICJANCI I STRAŻNICY LEŚNI DBAJĄ O CZYSTY LAS
Kara za zaśmiecanie lasu ma wzrosnąć z 500 zł do 5 tys. zł

Zaśmiecanie lasów na Kociewiu przybiera na sile. Dlatego starogardzcy policjanci oraz strażnicy leśni coraz częściej podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tego procederu. Wspólne służby, częstsze patrole, używanie noktowizorów, a także montowanie foto pułapek oraz monitorowanie lasu z drona, mają zapobiec podrzucaniu śmieci do lasu. W najbliższym czasie zapowiadane są również zmiany w przepisach. Kara za zaśmiecanie lasu ma wzrosnąć z 500 zł do 5 tys. zł.


Opony, plastikowe butelki, papierowe opakowania po posiłkach, części samochodowe, a nawet sofa wypoczynkowa to rzeczy, które zaśmiecaj lasy na Kociewiu. Policjanci i strażnicy leśni, którzy w ramach wspólnych służb patrolują tereny leśne, podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tego zjawiska.

Mundurowi przez całą dobę zwracają szczególną uwagę na wjeżdżające do lasu auta. Dzięki wspólnym służbom policji i straży leśnej wzrosła liczba patroli, które monitorują obszary leśne. Aby przeciwdziałać zaśmiecaniu lasów i zatrzymywać sprawców tych czynów, współpracujące ze sobą służby montują w pobliżu dróg wjazdowych do lasów foto pułapki. Mundurowi korzystają również z urządzeń elektronicznych takich jak noktowizory oraz drony, które poprawiają widoczność oraz pozwalają na monitorowanie z powietrza większych obszarów lasu w krótszym czasie.

Podczas wspólnych patroli leśnicy oraz policjanci natrafiają w lasach na tzw. dzikie wysypiska śmieci, na które trafiają zarówno odpady z gospodarstw domowych, materiały budowlane, zużyty sprzęt AGD, jak również podzespoły samochodowe czy elementy karoserii. Pamiętajmy o tym, że takie wysypiska niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego, od pożarów lasów począwszy, a skończywszy na skażeniu gleby, zagrożeniu dla życia zwierząt czy skażeniu wód podziemnych i powierzchniowych.

W najbliższym czasie zapowiadana jest zmiana wysokości kar za zaśmiecanie lasu z 500 zł do 5 tys. zł. Obecnie starogardzcy policjanci prowadzą 6 spraw dotyczących zaśmiecania terenów leśnych. Wcześniejsze 2 postępowania, jakie prowadziła policja, zakończyły się wyrokiem skazującym w sądzie, a w 3 przypadkach nałożeniem na sprawcę mandatu karnego. Natomiast miejscowi strażnicy leśni tylko w tym roku ukarali 79 kierowców, którzy nieprawnie wjechali do lasu oraz 11 osób zaśmiecających tereny leśne.

Osoby, które są świadkami wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach, powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę Policji. O ile to możliwe należy zapamiętać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce np. tablicę rejestracyjną samochodu. Pomocne może być również precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia. Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Właściwe postępowanie z odpadami zgodne z obowiązującymi przepisami ma na celu nie tylko dbałość o środowisko, ale również troskę o zdrowe warunki życia dla wszystkich mieszkańców.

KPP Starogard Gdański

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.