30-04-20
Powiat chojnicki. Starosta: Taki szczęśliwy traf, że ta karetka trafiła akurat dla nas
Karetka ze zbiórki #MilionyPotrzeb lada
moment przyjedzie do Chojnic

Zakup tej konkretnej karetki był możliwy m.in. dzięki wpłatom mieszkańców powiatu chojnickiego i lokalnych przedsiębiorców. Przelewu dokonało 587 osób. Sporo było też wpłat bezpośrednio na konto chojnickiego szpitala. Zbiórka jednak cały czas trwa.


Bezpieczeństwo jest priorytetem, w celu zapewnienia go potrzebującym opieki medycznej, zakupiono nową karetkę, która zasili tabor szpitala w Chojnicach.   |  fot. nad.

- Kiedy karetka była zamawiana uzyskaliśmy taką informację, że to było ostatnie podwozie, które może być zabudowane, które stało na placu i jak gdyby czekało. Taki szczęśliwy traf, że ta karetka trafiła akurat dla nas - mówi Marek Szczepański.

Pojazd kosztował około 500 tys. zł. Dokupione do niej zostaną jeszcze dodatkowe elementy. - Samochód to jest jedno, wyposażenie, które jest na stałe to drugie, ale pewne elementy się dokupuje poza firmą, która dostarcza - informuje starosta. Co ile dokładnie kosztowało, starosta deklaruje, że  dowiemy się niebawem od Macieja Polasika, dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach.

Pieniądze na zakup karetki pochodzą ze zbiórki w ramach #MilionyPotrzeb oraz na portalu zrzutka.pl. Do teraz uzbierano 361 tys. 160 zł, co stanowi 72% potrzebnej kwoty. Do tego dochodzą jeszcze wpłaty dokonane bezpośrednio na konto szpitala. Zrzutka trwa nadal, ponieważ na liście ważnych dla placówki medycznej była nie tylko karetka. W śród potrzeb są również: przyłbice, maseczki chirurgiczne trójwarstwowe, nakładki na obuwie, kombinezony, gogle ochronne, półmaski filtrujące klasy FFP3.

Istotny jest także zakup automatycznego urządzenia do wykonania dezynfekcji metodą zamgławiania. Pozwala ona na automatyczną dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu za pomocą tzw. suchej mgły. Ta z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc, przy użyciu dyfuzora i produktu biobójczego. Aktywność tego preparatu jest bakteriobójcza, wirusobójcza, grzybobójcza, sporobójcza.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.