Artykuł reklamowy
Kiedy możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia?


Zdarza się, że podczas zagranicznego wyjazdu dochodzi do wypadku lub nagłego zachorowania, skutkującego koniecznością skorzystania z porady lekarskiej czy wizyty w szpitalu. Opieka medyczna w wielu krajach jest kosztowna. Jak uchronić się przed nieplanowanym wydatkiem i kiedy możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia, gdy świadczeniodawca wystawi Ci rachunek? Dowiesz się z tego artykułu.


Karta EKUZ czy prywatne ubezpieczenie?

Podróżując do państw UE i EFTA (wliczamy tu Islandię, Norwegię, Liechtenstein i Szwajcarię) i posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, w razie nagłych problemów zdrowotnych można skorzystać z publicznej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego kraju.

Aby otrzymać kartę EKUZ, należy złożyć wniosek, wybierając jedną z dostępnych opcji – bezpośrednio w oddziale NFZ, przez skrzynkę e-PUAP lub Internetowe Konto Pacjenta. Rozliczenie kosztów leczenia odbywa się najczęściej bezpośrednio między NFZ a jego odpowiednikiem w danym państwie. Posiadanie karty znacznie ułatwia korzystanie z publicznej opieki medycznej.

Należy jednak pamiętać, że w wielu krajach funkcjonuje współpłacenie za opiekę medyczną. Oznacza to, że mieszkańcy ponoszą część kosztów. Jeśli zatem za udzielone świadczenie część kosztów musiałby pokryć mieszkaniec danego kraju, Ty również będziesz do tego zobowiązany. Zabezpieczeniem na taką sytuację jest ubezpieczenie kosztów leczenia, pozwalające na pokrycie kosztów do wysokości sumy ubezpieczenia oraz korzystanie także z prywatnej opieki. Aby liczyć na pełną ochronę, warto zatem posiadać kartę EKUZ oraz dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Kiedy możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia za granicą?

Co w sytuacji, kiedy otrzymasz rachunek za opiekę medyczną? Może zdarzyć się tak np. gdy nie masz karty EKUZ lub świadczeniodawca nie uznał świadczenia za niezbędne. O zwrot kosztów leczenia możesz starać się, jeśli:

  • masz prawo do korzystania z powszechnej opieki medycznej w ramach NFZ w Polsce;

  • pomoc lekarska była konieczna i wynika z nagłych, nieplanowanych okoliczności (świadczenia planowane jedynie za wcześniejszą zgodą NFZ);

  • leczenie odbyło się na terenie jednego z państw UE lub EFTA w ramach publicznej opieki medycznej;

  • posiadasz opłacone rachunki za leczenie.

Środków nie otrzymasz, jeśli masz już prawo do zwrotu z tytułu prywatnego ubezpieczenia kosztów leczenia i jeśli poniesione koszty wynikają z obowiązku współpłacenia za opiekę medyczną na terenie danego kraju.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie kosztów leczenia, z wnioskiem o zwrot wydatków poniesionych w związku z wizytą lekarską, badaniem, transportem do placówki medycznej, zakupem leków, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i ustalić szczegóły związane z ewentualnym zwrotem kosztów leczenia. Terminy i warunki otrzymania zwrotu oraz wyłączenia mogą być różne w różnych towarzystwach, dlatego przed zakupem polisy warto każdorazowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Gdzie ubiegać się o zwrot kosztów leczenia?

W niektórych państwach pacjent musi zapłacić za świadczenia, po czym może starać się o częściowy zwrot. O zwrot można ubiegać się w kraju, gdzie świadczenie zostało udzielone, jak ma to miejsce w przypadku Belgii, Francji czy Szwajcarii.

Można również starać się o zwrot kosztów leczenia w Polsce w Centrum Usług Wspólnych w Lubuskim Oddziale NFZ. Warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku dostępnego na stronie NFZ. Aby uniknąć wydłużenia czasu rozpatrywania wniosku, warto przesłać dokument wraz z niezbędnymi załącznikami bezpośrednio do wskazanego oddziału. Do wniosku trzeba dołączyć oryginały wszystkich rachunków i faktur związanych z leczeniem, potwierdzenia zapłaty, kopie recept. Jeśli rachunek opłaciła inna osoba, konieczna jest informacja, że płatność dotyczyła Twojego leczenia.

Po otrzymaniu wniosku, NFZ sprawdza, czy rzeczywiście zaszły okoliczności, kiedy możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i czy zostały dołączone niezbędne dokumenty. Jeśli tak, zwraca się do instytucji zagranicznej w celu ustalenia wysokości zwrotu. Termin zwrotu w dużej mierze zależy od czasu rozpatrywania sprawy przez instytucję zagraniczną.


Czy możliwy jest zwrot kosztów leczenia prywatnego?

Unijne przepisy nie przewidują prawa do refundacji poniesionych wydatków w związku z koniecznością skorzystania z opieki medycznej, jeśli leczenie odbyło się w prywatnej placówce lub u lekarza prywatnego. O zwrot kosztów leczenia prywatnego można jednak starać się na podstawie przepisów krajowych. Warunkiem jest złożenie wniosku nie później jak sześć miesięcy od momentu wystawienia rachunku. Wniosek w takim wypadku należy skierować do swojego oddziału NFZ.

Nawet jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, nie jest to jeszcze równoznaczne z pełną refundacją, ponieważ wartość zwrotu ustalana jest zgodnie ze stawkami obowiązującymi w Polsce i jedynie za świadczenia w Polsce gwarantowane.

Możliwość korzystania z publicznej, jak i prywatnej opieki medycznej daje dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia. W razie konieczności wizyty w przychodni czy szpitalu, kontaktując się z ubezpieczycielem, zyskasz kompleksową pomoc w zorganizowaniu niezbędnych świadczeń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia kosztów leczenia?

Dostęp do prywatnej opieki medycznej może okazać się bardzo istotny np. w sytuacji, gdy konieczna jest szybka pomoc medyczna, a w pobliżu nie ma publicznej placówki medycznej, jedynie prywatne. Przy wyborze ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą bardzo istotna jest suma ubezpieczenia, ponieważ do jej wysokości zostanie pokryta wartość świadczeń. Przed wyjazdem warto zatem zorientować się, jakie są szacunkowe koszty leczenia w danym państwie, co pomoże określić wystarczającą sumę.

Istotny jest też cel wyjazdu – wypoczynek na plaży czy może górskie wędrówki lub uprawianie sportów ekstremalnych, ponieważ pozwala uwzględnić praktyczne rozszerzenia i dodatki. Oferty dopasowane do charakteru Twojej podróży znajdziesz z pomocą porównywarki ubezpieczeń turystycznych, która umożliwia również zakup wybranej polisy.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.