23-09-21
Czersk. Decyzja o remoncie odcinka Tucholskiej
Kiedy remont odcinka ul. Szkolnej i 21 Lutego?
Pytanie wciąż aktualne


Burmistrz Czerska był wczoraj (22.09) z wizytą w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, gdzie uzyskał aktualne informacje na temat modernizacji drogi wojewódzkiej nr 237 biegnącej przez Czersk (odcinek ul. Szkolnej, 21 Lutego oraz ul. Tucholska).Przypomnijmy, w ubiegłym roku podczas wizyty w Czersku - wicemarszałka Leszka Bonny oraz dyrektora ZDW Grzegorza Stachowiaka (na zdjęciu) - ustalono, że fragment ul. Szkolnej i 21 Lutego – od GCK do skrzyżowania z Tucholską zostanie wykonany w 2021 roku – zobacz artykuł, ZDJĘCIA z wizyty, informację o szacunkowych kosztach – TUTAJ.

Na początku czerwca br. , gdy w samorządzie wojewódzkim podejmowano decyzje w sprawie przekazywania środków na remonty traktów, w zestawieniu nie ujęto jednak wspomnianej Szkolnej oraz 21 Lutego - zobacz TUTAJ.

Obecnie powstał nowy pomysł remontu drogi nr 237 w Czersku. Najnowszymi ustaleniami podzielił się na zebraniu „Tucholskiego” właśnie burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.

Włodarz oznajmił, że samorząd wojewódzki w najbliższy poniedziałek, na posiedzeniu Sejmiku, ma podjąć uchwałę o przekazaniu pieniędzy na modernizację traktu w Czersku. Jednak z uwagi na zbliżający się okres zimowy zarządca drogi (ZDW) podjął decyzję, iż środki w kwocie ok. 1 mln zł zostaną przeznaczone na inny odcinek, który będzie można wykonać szybciej. Chodzi o fragment Tucholskiej od rogatek miasta w kierunku Starego Urzędu, ok. 200 metrów przed skrzyżowaniem z tą ulicą (przewiduje się położenie nakładki bitumicznej oraz wzmocnienie poboczy, rejon skrzyżowania i pobliskiego przystanku autobusowego ma być zmodernizowany później). Burmistrz wyjaśniał, że remont ul. Szkolnej i 21 Lutego potrwałby dłużej z uwagi na większy zakres prac. Kiedy zatem zostanie zmodernizowany odcinek Szkolnej i 21 Lutego?
Włodarz powiedział na zebraniu, że nie usłyszał zapewnienia z ZDW, że będzie to 2022 czy 2023 rok.  

Przy wspomnianym odcinku Tucholskiej gmina Czersk ma też zaprojektować i wybudować ciąg pieszo-rowerowy. W perspektywie czasu ścieżka, przy współudziale tucholskiego samorządu i nadleśnictwa, ma łączyć Czersk z m. Fojutowo.

Mieszkaniec ul. 21 Lutego: `Kłamiecie i kłamiecie`

Przysłuchujący się wyjaśnieniom włodarza i przewodniczącego zebrania Krzysztofa Przytarskiego, który jest również mieszkańcem tego osiedla, jeden z członków zarządu „Tucholskiego” stwierdził, że ma dość. - Kłamiecie i kłamiecie – powiedział wzburzony i wyszedł z sali. Burmistrz i przewodniczący odnieśli się do jego zachowania. Przypomnieli, że trzeba zrozumieć, że gmina nie jest zarządcą wspomnianych odcinków dróg i może tylko zabiegać o modernizację, ale decyzję podejmuje ZDW, więc słowa członka zarządu nie powinny być skierowane do przedstawicieli czerskiego samorządu.
- To jest droga wojewódzka. Sztuką jest budować za środki zewnętrzne, a nie gminy, ale też rozumiem mieszkańca. No, wyszło, jak wyszło – powiedział Krzysztof Przytarski, dodając, że nie spodziewał się, że będzie taka decyzja ZDW.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.