19-02-21
Czersk. Kobieta podała numer karty płatniczej i utraciła swoje pieniądze
Mimo licznych apeli policji, kolejna
osoba oszukana na OLX – z gm. Czersk


Osoby sprzedające rzeczy za pośrednictwem OLX stają się kolejnym celem oszustów. Przestępcy kontaktują się poprzez komunikator WhatsApp, okazują zainteresowanie zakupem danego przedmiotu, a następnie przejmują dane kart płatniczych swoich ofiar.


Uwaga na wiadomości z linkami do fałszywego serwisu płatności OLX.   |  fot. blog.olx.pl


W taki sposób można stracić oszczędności zgromadzone na kontach bankowych. Apelujemy o ostrożność! Oszuści znaleźli kolejną metodę, aby okradać swoje ofiary. Wykorzystują do tego serwis ogłoszeniowy OLX. Swoje pytania dotyczące wystawionego na sprzedaż przedmiotu kierują za pośrednictwem komunikatora WhatsApp i wyrażają chęć zakupu. Następnie wysyłają link do fałszywego serwisu płatności. Sprzedający podaje dane wrażliwe do karty płatniczej i traci przez to swoje oszczędności.

Wczoraj (18.02) policjanci z Czerska otrzymali kolejne takie zgłoszenie o takim oszustwie. Oszukana kobieta ( mieszkanka Czerska) wystawiła na OLX zabawkę dziecięcą na sprzedaż, a po kontakcie przestępcy przez WhatsApp kliknęła we wskazany link, podała numer karty płatniczej i utraciła swoje pieniądze. Obecnie funkcjonariusze pracują nad tą sprawą. Niestety to nieodosobniony przypadek tego typu oszustwa w ostatnim czasie w powiecie.

Mundurowi apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy! Należy weryfikować i dokładnie przeanalizować, kto i co do Ciebie pisze. To sprzedający powinien dyktować warunki zapłaty, a nie kupujący towar. Prosimy, aby nie korzystać z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób i szczególnie w tych przypadkach nie wpisujmy numeru swojej karty oraz kodu CCV.

Jeżeli chcemy sprzedać przedmiot na aukcji internetowej, odrzucajmy potencjalnych kupujących, którzy kontaktują się z nami za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych. Żądajmy tradycyjnego przelewu na numer konta, bądź gotówki. Gdy chcemy kupić przedmiot, sprawdźmy opinie na temat sprzedającego zanim zrobimy przelew albo płaćmy za zakupioną rzecz za pobraniem.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie dajmy się oszukać!

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.