17-06-19
Powiat chojnicki. Jedno zatrzymanie w Rytlu
Kolejne zatrzymania w związku z posiadaniem narkotyków oraz kierowaniem pod ich wpływem

Policjanci codziennie podczas swoich działań sprawdzają, czy osoby, wobec których podejmują interwencje, posiadają przy sobie rzeczy, które pochodzą z przestępstwa lub służą do jego popełnienia. W wyniku takich kontroli przy osobach znajdowane są również środki odurzające.

Tylko w ciągu ostatniego weekendu policjanci z powiatu chojnickiego zatrzymali czterech mężczyzn, przy których znaleźli narkotyki lub byli pod ich działaniem. Do pierwszego z zatrzymań doszło w miniony piątek na terenie jednego z parków w Chojnicach. W trakcie patrolu pieszego policjanci zauważyli, że znajdująca się tam para na widok funkcjonariuszy zaczęła nagle chować się za drzewem, po czym mężczyzna zaczął uciekać w kierunku pobliskich krzaków. Policjanci natychmiast ruszyli za nim w pościg, gdzie już po kilkunastu metrach został zatrzymany i obezwładniony z uwagi na to, że nie wykonywał poleceń wydawanych przez policjantów. Szybko wyszło na jaw, co było powodem jego zachowania. Okazało się, że młody mieszkaniec powiatu człuchowskiego miał przy sobie środki odurzające. Zatrzymany 23-latek został doprowadzony do chojnickiej komendy Policji.

Do kolejnego zatrzymania doszło tego samego dnia około godz. 19.30 na jednej z ulic Rytla. Policjanci, mając w stałych zadaniach podejmowanie kontroli, wobec osób grupujących się w okolicach rzeki zauważyli dwóch mężczyzn, którzy z informacji, jakie posiadali, mogli posiadać środki narkotyczne. Policjanci przystąpili do działania i podjęli kontrolę wobec tych osób. W trakcie legitymowania jeden z mężczyzn zaczął się szarpać i próbował uciekać. Policjanci szybko obezwładnili pobudzonego mężczyznę. W trakcie przeszukania u 17-letniego mieszkańca gminy Czersk policjanci w portfelu znaleźli woreczek z marihuaną. Mężczyzna został przewieziony do czerskiego komisariatu, gdzie wykonano z nim dalsze czynności.

Następnego dnia doszło do kolejnego zatrzymania, tym razem w Chojnicach, gdzie policjanci z na jednej z ulic miasta zauważyli pojazd, którego kierowca na widok radiowozu zaczął panikować za kierownicą. Policjanci postanowili sprawdzić, co było przyczyną nerwowego zachowania kierującego seatem. Podczas kontroli policjanci zaraz zauważyli, że siedzący za kierownica 27-latek jest podenerwowany, a jego źrenice są znacznie powiększone. Podczas kontroli funkcjonariusze w papierośnicy znaleźli w woreczkach amfetaminę, co potwierdził wynik przeprowadzonego badania narkotesterem. Ponadto okazało się, że kierujący tym pojazdem nie posiadał w ogóle uprawnień do kierowania, a także w trakcie rozmowy przyznał się do zażycia środka odurzającego. Mieszkaniec Chojnic trafił do policyjnego aresztu. Od kierującego została zabezpieczona krew do badań laboratoryjnych, która potwierdzi czy kierujący prowadził auto pod wpływem środków narkotycznych.  

Czwarty z mężczyzn, który był, pod działaniem środków narkotycznych został zatrzymany zaraz po tym, jak wyszedł ze szpitala. 27-letni mieszkaniec powiatu legionowskiego trafił do placówki medycznej po tym, jak kajak, którym pływał, zaczął nabierać wody, co przyczyniło się do tego, że doszło do podtopienia mężczyzny, który dzięki swojemu kompanowi został wyciągnięty na brzeg i nieprzytomny przekazany załodze karetki pogotowia. W trakcie badań okazało się, że kajakarz nie dosyć, że był pod wpływem alkoholu, to również był pod działaniem środków narkotycznych, za co odpowiedział zgodnie z kodeksem wykroczeń.

Znalezione podczas wszystkich interwencji narkotyki zostały zabezpieczone i zostaną przekazane do dalszych badań. Wszyscy zatrzymani za popełnione przestępstwa z ustawy dotyczącej przeciwdziałaniu narkomanii, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, odpowiedzą przed sądem, a dodatkowo kierujący seatem po otrzymaniu wyników badań odpowie także za kierowanie pod wpływem środków odurzających.

Przypominamy, że każda ilość substancji odurzających jest w naszym kraju zabroniona. Oprócz kary pozbawienia wolności, za to przestępstwo grożą wysokie kary finansowe oraz wpis do karty karnej, o którą coraz częściej pytają potencjalni pracodawcy. Natomiast za jazdę pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających grozi kara do 2 lat więzienia oraz wysoka kara finansowa.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.