15-05-19
Czersk. Relacja

Kolejny Festiwal Nauk Ścisłych za nami!

 „Kto lekceważy osiągnięcia matematyki, przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych  nauk ścisłych i nie może poznać świata!”-  słowa Rogera Bacona od lat są motywem przewodnim Festiwalu Nauk Ścisłych, organizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku.

Tegoroczny festiwal odbył się w piątek, 10 maja na hali sportowej. Jak co roku uczestniczyli w nim uczniowie z sąsiednich miejscowości: Łęga, Szlachty i Osiecznej. Po raz pierwszy w rozgrywkach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, w związku z czym gościliśmy w naszych progach również kolegów i koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała Dyrektor Szkoły  – Ewa  Wrycza. Podczas festiwalu nastąpiła prezentacja wszystkich zgłoszonych szkół. Na hali sportowej można było podziwiać piękne roboty i zwierzęta wykonane z brył: wielościanów, graniastosłupów i ostrosłupów, przygotowane przez uczniów. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkursów, turniejów i pokazów matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas VIII sprawdzili swoje umiejętności rywalizując w turnieju „Przy sporcie o matematyce”. Podczas gdy część drużyny wykonywała zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali się z łamigłówkami, krzyżówkami i rebusami matematycznymi. W tym roku poziom startujących grup był  bardzo wyrównany. Tegoroczne zmagania zwyciężyli gospodarze. II miejsce zdobyła drużyna ze Szlachty. Po wszystkich konkurencjach dwie drużyny: ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej z Łęga uzyskały ten sam wynik, organizatorzy musieli więc zrobić dogrywkę. Po zaciętej walce, ostatecznie III miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku, która błyskawicznie ułożyła układankę tangramową.

W tym samym czasie uczniowie klas III zmagali się z trudniejszymi zadaniami, walcząc o tytuł „Omnibus Matematyczno-Fizyczny”. W tej konkurencji najlepsze były uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku. Konkurs wygrała Marzena Leper z klasy III c, II miejsce zdobyła Paulina Pestka również z  klasy III c, a trzecie – Paweł Brzeziński z klasy VIIIa. Wyróżniono również uczniów, którzy uzyskali najwyższy wynik wśród startujących ze swojej szkoły macierzystej. Wśród uczniów z Łęga  najlepiej  wypadły Liwia Redzimska i Celina Brzoskowska,  natomiast ze Szlachty – Agata Szlachcikowska i Karolina Piesik.

Czas matematycznego święta w szkole był także okazją do zaprezentowania niezwykle ciekawych i twórczych wytworów uczniowskich wykonanych w ramach projektów edukacyjnych. Pod koniec imprezy uczniowie samodzielnie przeprowadzili niecodzienne eksperymenty naukowe i wykonali ciekawe doświadczenia fizyczne. Prezentację zespołów zakończyła wicedyrektor Justyna Prolejko, wręczając puchary, nagrody i dyplomy najlepszym uczniom oraz nagradzając wszystkich uczestników turnieju. Po całym dniu zmagań przygotowano słodki poczęstunek.

Organizatorzy serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Czersku, Aktywnej Dwójce – Stowarzyszeniu „Barka”  za ufundowanie pucharów i nagród dla uczestników festiwalu.

 Festiwal Nauk Ścisłych od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Jest on dowodem na to, że można bawić się fizyką i matematyką, bowiem jak mówi Immanuel Kant: „W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki”.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok.

Mat. SP 2 Czersk

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.