26-06-20
Gm. Czersk. Kolejny odcinek historii czerskiego samorządu
Kadencja pod znakiem inwestycji

Wybory z 2006 roku nie przyniosły zmian w czerskim samorządzie. Burmistrzem nadal był Marek Jankowski, a w radzie większość miała koalicja Czerskiego Forum Samorządowego, Samorządnych i Samoobrony.

12 listopada 2006 roku odbyły się wybory samorządowe. W Gminie Czersk najwięcej emocji wzbudzała walka o funkcję burmistrza. Ubiegało się o nią czworo kandydatów. Ostatecznie mieszkańcy ponownie zaufali Markowi Jankowskiego. Dotychczasowy włodarz wygrał w pierwszej turze, choć o niewiele przekroczył próg 50 procent (50,6 %). 23,23 % głosów uzyskał Krzysztof Kałduński, 18,51 % Grażyna Gogolewska, a 7,67 % Jacek Grzelak.

W radzie 12 do 9

Najlepszy wynik w wyborach do rady miejskiej uzyskało Czerskie Forum Samorządowe – 9 radnych. Drugie miejsce przypadło komitetowi Praworządność i Samorządność (4), trzecie Lidze Polskich Rodzin i Samorządnym – po dwie osoby w radzie. Jednego rajcę wprowadziła Samoobrona. Koalicję rządzącą utworzyło CzFS z Samorządnymi i Samoobroną i uzyskało większość 12 radnych, przy dziewięciu głosach opozycji.

Na pierwszej sesji piątej kadencji o funkcję przewodniczącego rady ubiegali się Krzysztof Sękielewski i Henryk Sumionka. Wygrał ten pierwszy i kierował radą przez kolejną kadencję. Jego zastępcą wybrano Ireneusza Bojanowskiego, który uzyskał więcej głosów od Jana Mani.

Do rady powiatu chojnickiego z gminy Czersk weszli Przemysław Biesek, Edward Mania, Zbigniew Mania, Maciej Nawrot i Adam Sawicki.

Inwestycje

Jednym z ważniejszych zadań inwestycyjnych tej kadencji było budowanie sieci wodno-kanalizacyjnej, na przykład sołectwie Krzyż. W sumie powstało 17 kilometrów takich sieci w całej gminie. Za 13 milionów złotych zakończono modernizację oczyszczalni ścieków w Czersku. Powstała sieć kanalizacyjna z Czerska przez Łąg do Czarnej Wody.

Inwestowano też w drogi. Na przykład powstała szosa Zawada – Wieck – Wojtal czy droga łącząca Nowe Prusy ze Starymi Prusami. Ważną inwestycją w samym Czersku była modernizacja ulic Pomorskiej, Ferensa i Łubianki.

W piątej kadencji gmina realizowała projekt termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Na zapleczu urzędu powstał nowy budynek – Centrum Informacji Turystycznej.

Ochrona zdrowia i przedszkola

Sporo inwestowano też w turystykę czy służbę zdrowia. Zagospodarowano rezerwat Kręgi Kamienne w Odrach czy Centrum Rekreacji w Ostrowitem. Do użytku oddany został nowy ośrodek zdrowia w Rytlu.

Warto podkreślić, że w tej kadencji był realizowany program organizacji przedszkoli w świetlicach wiejskich i innych obiektach publicznych. Gmina pozyskała na niego prawie dwa miliony złotych. Placówki zostały utworzone aż w 20 lokalizacjach.

W październiku 2007 roku swoje funkcjonowanie rozpoczął Uniwersytet Trzeciego Wieku. W gminie zaczęła działać też straż miejska. Część osób protestowała przeciwko jej powstaniu. W 2008 roku w gminie Czersk odbyły się dwa referenda w sprawie likwidacji straży. Oba były nieważne.

W czasie trwania tej kadencji samorządu, 5 stycznia 2008 roku, niespodziewanie zmarł Krzysztof Gogolewski, pierwszy burmistrz Czerska po roku 1990.

Skład Rady Miejskiej w Czersk V kadencji (2006 – 2010):

Krzysztof Sękielewski – Przewodniczący Rady Miejskiej

Ireneusz Bojanowski – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Maciej Bruski

Halina Czapiewska (od 21.12.2006 r.)

Jan Gliszczyński (do 01.12.2006 r.)

Zbigniew Gruźliński

Barbara Grzelak

Maciej Jakubowski

Klemens Kiełpiński

Lidia Kroplewska

Czesław Kukliński

Stanisław Leszczyński

Wiesław Lipski

Jan Mania

Czesław Niesiołowski

Marek Pestka

Kazimierz Pstrąg

Krzysztof Reszka

Kazimierz Rompkowski

Dorota Ropińska

Henryk Sumionka

Stanisław Trzyński


UM w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.