11-09-21
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
Szlakiem gotyckich budowli

7 września we wtorek członkowie Koła Terenowego PZERiI w Czersku wyruszyli na wycieczkę - Szlakiem gotyckich budowli.

Pierwszym punktem wycieczki był Zamek kapituły pomezanskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach Krzyżacki h. Jest to ceglana twierdza z XIV , która w swoich murach mieści Muzeum Zamkowe, które na swoich wystawach prezentuje kulturę materialna3Dolnego Powiśla.
Kolejnym etapem naszej wyprawy był Gniew z jego pięknym zamkiem. Zwiedzaliśmy go z przewodnikiem. Był to zamek komturów krzyżackich. Budowę rozpoczęto w 1283 r i trwała ona ponad 40lat.

Następnie zwiedziliśmy miasto z jego malowniczym ryneczkiem gotycką farę Św. Mikołaja oraz pobliskie uliczki z niskimi domkami. Widzieliśmy też Muzeum Kapsla. Zjedliśmy  dobry obiad w z Restauracji Zamkowej. Ostatnim etapem wycieczki był Pelplin z jego Bazylika Katedra. Jest to gotycki kościół, pierwotnie świątynia klasztoru cystersów, od 1824 r siedziba miejscowego biskupa. Katedra jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce. Zachwycił nas bogaty wystrój z XV i XVIII wieku.

Po przerwie na lody i kawę wróciliśmy do domu. Dziękuję Karczma pod Lipami  za organizację wycieczki.

Wyjazd był w większości  finansowany ze środków Gminy Czersk w ramach grantu "Szczęśliwy senior to aktywny senior".

Teresa Kropidłowska

 

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.