24-01-20
Gm. Czersk. Relacja
„Kolorowe, aktywne, bezpieczne ferie zimowe”
w Zespole Szkół w Łęgu

Dzięki środkom finansowym uzyskanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łąg w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2020 Gminy Czersk, w Szkole Podstawowej w Łęgu odbyło się zimowisko, w którym wzięło udział 25 uczniów z klas I-III. Zimowisko zostało zorganizowane w pierwszym tygodniu ferii (13 – 17.01.2020).

I dzień – o godz. 8.30 uczniowie zebrali się w świetlicy szkolnej, gdzie została sprawdzona obecność. Po serdecznym powitaniu uczniów biorących udział w zimowisku został im  przedstawiony regulamin oraz zasady bezpieczeństwa podczas wycieczek i zajęć, a także program zimowiska. Następnie udaliśmy się na pyszne śniadanie, przygotowane przez nasze wspaniałe panie z kuchni. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w dyskusji na temat używek takich jak: alkohol, papierosy, e-papierosy, narkotyki w tym dopalacze. Została przeprowadzona pogadanka na temat rodzajów uzależnień, z naciskiem na uzależnienia związane z korzystaniem ze smartfonów, nadmiernym oglądaniem bajek „przepełnionych agresją” w TV oraz gier komputerowych. W trakcie zajęć zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „STOP uzależnieniom” – w którym wszyscy uczestnicy zimowiska wzięli aktywny udział. Wyróżnienia w konkursie wraz z nagrodami otrzymali: Patrycja Kolinska, Zuzanna Kociałkowska, Wiktoria Gełdon, Paweł Nakielski, Jakub Oksentowicz. W dalszej części spotkania, uczestnicy zimowiska przy wsparciu starszych uczennic ze szkoły (Wiktorii Glaner i Patrycji Grada), wykazali się dużą aktywnością podczas zajęć tanecznych (ZUMBIE dziecięcej). Radośni i uśmiechnięci po zajęciach tanecznych udaliśmy się na pyszny obiad. Po chwili relaksu na dywanie dzieci wróciły do domu.

II dzień – podobnie jak w dniu poprzednim dzieci zebrały się w świetlicy, gdzie została sprawdzona obecność. Przypomnieliśmy także o zasadach bezpieczeństwa podczas gry w kręgle. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na pyszne śniadanie, nie zapominając o higienie mycia rąk. Po śniadaniu wyruszyliśmy autokarem na kręgle do Chojnic. Gdy dojechaliśmy na miejsce, uczniowie beztrosko bawili się w kręgielni, z uśmiechem rywalizując o to, komu z nich uda się strącić największą liczbę kręgli. Po dwóch godzinach  zabawy na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie zestaw z Happy Meal w restauracji McDonald’s. Po zjedzeniu ulubionych przekąsek, wróciliśmy do szkoły. Uczniowie zmęczeni nadmiarem wrażeń wrócili do domu. Tak, zakończył się drugi dzień naszej zimowiskowej przygody.

III dzień – rozpoczął się piękną słoneczną pogodą. Uczniowie udali się na śniadanie, gdzie pożywili się zdrowymi kanapkami, na których królowały świeże pachnące pomidory i ogórki. Dzieci pełne energii, a zarazem ciekawe kolejnych przygód wyruszyły na wycieczkę do Cinema City w Starogardzie Gdańskim, na seans filmowy pt. „Urwis”. Podczas seansu uczniowie otrzymali „niezbędny zestaw kinomana”. Zadowoleni z seansu filmowego wróciliśmy do szkoły, gdzie czekał na nas pyszny obiad.

IV dzień – został poświęcony bezpieczeństwu, nauce udzielania pierwszej pomocy, a także przybliżenia specyfiki zawodu funkcjonariusza policji i straży pożarnej. Tego dnia odwiedzili nas wspaniali goście p. Marek Jasnoch i p. Tomasz Goncz, którzy na co dzień pracują jako funkcjonariusze w Komisariacie Policji w Czersku. Panowie przekazali uczniom bogatą wiedzę na temat niebezpieczeństw jakie czyhają na dzieci podczas ferii. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie zagrożenia niosą za sobą: nadmierne korzystanie z telefonów, gry komputerowe oraz używki takie jak: alkohol, papierosy, e-papierosy, narkotyki w tym dopalacze. Dzieci zostały poinstruowane jak należy prawidłowo i bezpiecznie korzystać z uroków zimy. Dodatkowo poznały pracę funkcjonariuszy, a także mogli osobiście złożyć odciski palców na specjalnie przygotowanych drukach policyjnych. Każdy uczeń otrzymał taką kartę ze swoimi odciskami na pamiątkę. Uczniowie poznali takie urządzenia jak Iskra mierząca  prędkość, czy alkomat. Kolejną atrakcją dla dzieci była wizyta funkcjonariuszy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Złego Mięsa p. Macieja Deji i p. Floriana Łengowskiego oraz p. Łukasza Reszki. Panowie strażacy rozpoczęli pogadankę od  bezpieczeństwa podczas ferii, znajomości numerów alarmowych oraz prawidłowego przekazywania informacji podczas zgłaszania ewentualnego wypadku. Następnie zademonstrowali dzieciom, jak należy udzielać pierwszej pomocy oraz co rozbić w sytuacji zagrożenia. Uczniowie podczas ćwiczeń wykazali się bogatą wiedzą na w/w tematy. Funkcjonariusze straży pożarnej przedstawili dokładnie specyfikę zawodu strażaka i perfekcyjnie przedstawili jak potrafią zapewnić bezpieczeństwo osobom poszkodowanym. Dzieci dowiedziały się również do czego służą poszczególne sprzęty znajdujące się w wozie strażackim i z czego dokładnie składa się strój ochronny strażaka. Wszystkim funkcjonariuszom bardzo dziękujemy za przekazanie cennej wiedzy oraz przede wszystkim za poświęcony czas.

V dzień – to ostatni dzień, w którym dużo się działo… A mianowicie po śniadaniu, wspólnie przygotowaliśmy przepyszne wafle z kremem czekoladowym. Jak widać na zdjęciach wszystkim bardzo smakowały przygotowane pyszności.  Następnie udaliśmy się do małej sali gimnastycznej, gdzie odbył się zimowiskowy bal maskowy pt. „Mój ulubiony zawód to…” – dzieci poprzebierały się w barwne stroje (strażaków, policjantów, pielęgniarek, weterynarzy, pracowników ochrony, żołnierzy, piłkarzy, artystów itp.). Po barwnym, pełnym muzyki i uśmiechu balu udaliśmy się na obiad, za który wszyscy serdecznie podziękowaliśmy naszym paniom z kuchni oraz za wszystkie przygotowywane posiłki. Następnie udaliśmy się do świetlicy by podsumować cały tydzień zimowiska. Dzieci wyrażały same pozytywne opinie na temat zorganizowanych wycieczek oraz zajęć prowadzonych na miejscu w szkole. Każdy z uczestników zimowiska otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. „STOP uzależnieniom”.

Wszyscy uczestnicy Zimowiska 2020  w Szkole Podstawowej w Łęgu potwierdzają, że ferie zimowe w szkole były  „Kolorowe, aktywne i bezpieczne”.      

ZS w Łęgu

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.