20-07-20
Czarna Woda. Relacja
Koncert charytatywny
dla Olka Lewandowskiego

W niedzielę 19 lipca odbył się „Koncert Charytatywny dla Olka” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czarnej Wodzie. Odkąd pojawiła się diagnoza o chorobie Olka miejscowa społeczność solidarnie włącza się w liczne inicjatywy na rzecz naszego małego mieszkańca.

Ideą niedzielnego koncertu był występ Artystów mieszkających oraz pochodzących z Czarnej Wody. Podczas koncertu zaprezentowali się: Izabella Pruszak, Julia Pruszak, Tomasz Wojak, Krzysztof Gornowicz oraz Mateusz Szwoch, którzy zapewnili licznie zebranej publiczności duchową ucztę. Wspaniałe i pełne ekspresji wykonania naszych Artystów zostały docenione owacjami na stojąco.

Udało się sprzedać wszystkie bilety i dzięki temu Oluś jest o krok bliżej do celu. Wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Nota o Wykonawcach

Izabella Pruszak. Rodowita czarnowodzianka, studia muzyczne ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej  w Bydgoszczy na Kierunku Wychowanie Muzyczne oraz studia podyplomowe o kierunku dyrygentury chóralnej. Jest wieloletnim nauczycielem muzyki w miejscowej szkole podstawowej oraz  dyrygentem chóru „Lutnia” w Czersku.

Julia Pruszak. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu dr hab. Ewy Marciniec. Brała aktywny udział w kursach wokalnych prowadzonych przez Krassimirę Stoyanovą, Andrew Wattsa, Kaludiego Kaludova, Izabellę Kłosińską oraz Helenę Łazarską. Jeszcze w czasie studiów zadebiutowała na scenie Opery Bałtyckiej w partii Mimi w „Cyganerii” Pucciniego.

Jest laureatką I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Bella Voce” , I nagrody na VI Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej w konkursie "W drodze do La Scali", III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju, III nagrody na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz, III nagrody w VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym Impressio Art. W 2019 r. zdobyła I nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku. Od sezonu artystycznego 2018/2019 zatrudniona jest jako solistka w Operze Nova w Bydgoszczy.

Tomasz Wojak. Pianisty pochodzącego z Czarnej Wody. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Starogardzie Gd. w klasie fortepianu Ewy Gornowicz kontynuował naukę w średniej szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku a następnie w Wyższym Konserwatorium Muzycznym im.  Rimskiego-Korsakowa w Sankt- Petersburgu. Po skończonych studiach podjął działalność koncertową a następnie uzyskał stypendium rządu francuskiego  na Podyplomowe Studia Pianistyczne w Paryżu. Jednocześnie podjął studia w zakresie muzykologii w paryskiej Sorbonie. Obecnie jest profesorem tytularnym w Konserwatorium Muzyki i Teatru w Montlucon, a poza pracą pedagogiczną koncertuje jako solista i kameralista.

Krzysztof Gornowicz. Absolwent Uniwersytetu im A Mickiewicza w Poznaniu na kierunku filologia germańska i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu solowego Piotra Kusiewicza. Uzyskał stypendia w Monachium, Magdeburgu, Ilmenau i Wajmarze. Laureat konkursu Muzyki polskiej. Od 26 lat śpiewa w Niemczech w chórze operowym, kreując często partie solowe w operach, operetkach i musicalach. Występował również gościnnie w innych teatrach operowych w Niemczech. Był na stronie tytułowej międzynarodowego czasopisma Świat Opery. Autor książki Czarna Woda--miasto nad Wdą.

Mateusz Szwoch. Mieszkaniec Czarnej Wody, który naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. W 2013r. Ukończył PSM I st. Im Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gd. u pani Ewy Gornowicz, po czym kontynuował naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. Im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie pana Mariusza Trzebniaka. Brał udział w wielu konkursach mistrzowskich m.in. w Dusznikach – Zdroju, Opolu oraz Gdańsku u takich pedagogów jak: prof. Andrzej Jasiński, prof. Bronisława Kawalla, prof. Wojciech Świtała, prof. Alicja Paleta-Bugaj. Jest laureatem ogólnopolskiego konkursu w Słupsku i międzynarodowego konkursu w Mediolanie. Koncertował m.in. na kursach w Dusznikach – Zdroju i Opolu oraz w Pałacu Uphagena czy Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnej Wodzie

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.