25-07-19
Region. Zapraszamy na następne występy w kolejnych dniach
Inauguracja VII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” w Wielu

W środę 24 lipca br. rozpoczął się VII Międzynarodowegy Festiwal Folkloru - „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Od środy do niedzieli mieszkańcy Kaszub, jak i turyści mają okazję poznać kulturę mieszkańców różnych zakątków świata. W tegorocznej edycji udział biorą zespoły zagraniczne z Chile, Cypru, Czech, Indii, Meksyku, Norwegii, Rosji, Słowacji i Szwajcarii oraz Polskie: „Warszawianka” z Warszawy, „Grajewianie” z Grajewa, „Krebane” z Brus, „Kościerzyna” z Kościerzyny, „Bławatki” oraz „Kaszuby” z Chojnic i „Kaszuby” z Gminy Karsin.

Jak co roku w pierwszy dzień festiwalu w Wielu odbył się wielki Koncert Inauguracyjny. Rozpoczął go przemarsz roztańczonego i rozśpiewanego korowodu zespołów, który wyruszył z placu przed wielewskim kościołem do sceny koncertowej przy plaży. Po drodze zespoły zatrzymywały się na krótkich występach, a zgromadzona publiczność nagradzała ich brawami. O godzinie 20.00 na scenie rozpoczął się koncert. Jego otwarcia dokonał gospodarz gminy Karsin - wójt Roman Brunke, który w imieniu organizatorów przywitał gości, zespoły oraz nadzwyczaj licznie zgromadzoną publiczność. Warto nadmienić, że wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. poseł na sejm Stanisław Lamczyk, Wicestarosta Kościerski Piotr Laska, Radny Powiatowy Józef Modrzejewski, Przewodniczący Rady Gminy Karsin Marcin Krut, Proboszcz Parafii w Wielu Ks. Jan Flisikowski oraz Proboszcz Parafii w Osowie Ks. Mirosław Wensierski. Następnie na scenie w krótkich występach zaprezentowały się kolejno wszystkie zespoły, które uczestniczą w tegorocznej edycji festiwalu. Po godzinie 23.00 na zakończenie odbył się bardzo widowiskowy pokaz sztucznych ogni, który był dopełnieniem tego obfitującego we wrażenia i doznania artystyczne dnia.

Mieszkańcy Wiela poza środą podziwiać zespoły będą mogli także przez kolejne trzy dni. W czwartek na scenie zaprezentują się Cypr, Warszawianka, Grajewianie, Norwegia i Meksyk, w piątek Czechy, Szwajcaria, Bławatki, „Kaszuby” z Wiela i Karsina, Indie i Rosja, natomiast w sobotę „Dworek Polski”, „Kaszuby” z Chojnic, Słowacja i Chile, a po sobotnich występach zaplanowano dyskotekę. W niedzielę na scenie w Brusach odbędzie się Koncert Finałowy.

(ŁD)


Wójt Gminy dokonał otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Wielu razem z organizatorami reprezentowanymi przez: Wójta Gminy Konarzyny Jacka Warsińskiego, kierownika Kościerskiego Domu Kultury Jana Diettriecha, przedstawiciela spółki Promocja Regionu Chojnickiego Włodzimierza Łangowskiego, Dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach Annę Orlikowską, burmistrza Brus Witolda Ossowskiego oraz Dyrektora Festiwalu Zbigniewa Studzińskiego.

Powiększ zdjęcie - TUTAJ

Tegoroczny Koncert Inauguracyjny zgromadził wyjątkowo liczną publiczność.
 


Wielką furorę zrobił na publiczności występ zespołu z Chile.
 


Występ zespołu z Indii.
 


fot. CIT Wiele

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.