22-07-20
Powiat chojnicki. Zaproszenie
Koncert "Z harfą i głosem przez świat muzyki"

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 8 sierpnia na wyjątkowy koncert międzynarodowej sławy harfisty oraz wokalistki operowej. W Chojnicach wystąpi Carlos Peña Montoya z Kostaryki i sopranistka Anna Fabrello.


Na koncert w wykonaniu wyjątkowych artystów zaprasza ChCK.

Carlos Roberto Peña Montoya naukę gry na harfie rozpoczął w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Helgi Storck, u której kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie.

Na przestrzeni edukacji muzycznej dwukrotnie otrzymał stypendium niemieckiej fundacji „Vössing-Stiftung”, a także stypendium „Hübel-Stipendium" za wybitne osiągnięcia artystyczne, ufundowane przez Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. W początkowych latach działalności artystycznej zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od 2007 roku przebywa w Europie, realizując się jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy i pedagog. Występował z recitalami m.in. w Gläseneer Saal w wiedeńskim Musikverein (2007) oraz w Gasteig Small Concert Hall w Monachium (2009).

Współpracuje z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech i Austrii, z którymi odbył liczne tournée. W 2011 roku brał udział w akademii orkiestrowej Schleswig Holstein Music Festival, podczas której wystąpił pod batutą Ivana Fischera i Christopha Eschenbacha. W 2012 roku wygrał 6. edycję konkursu orkiestrowego Summa Cum Laude w Wiedniu, będąc członkiem Tajlandzkiej Orkiestry Symfonicznej, z którą pozostaje w stałym kontakcie artystycznym.

Od 2012 roku jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta jako solista i kameralista. Współpracuje z czołowymi orkiestrami polskimi pod batutą znamienitych dyrygentów, a także bierze udział w licznych nagraniach fonograficznych, radiowych i telewizyjnych.

Anna Fabrello to absolwentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem), stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna Programu II Polskiego Radia). Jest również laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Operetkowego i Musicalowego w Krakowie (nagroda specjalna od Wiesława Ochmana za wykonanie songu musicalowego).

Od 2005 r. solistka Opery Bałtyckiej. W dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt partii operowych i operetkowych. W 2009 r. wzięła udział w projekcie Opery Bałtyckiej w koprodukcji z TV Mezzo wykonując partię Najade w operze Ariadna auf Naxos R.Straussa na Festiwalu Operowym w Seged na Węgrzech. W 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka. W 2014 r. otrzymała nagrodę FRYDERYK w kategorii muzyka symfoniczna i koncertująca za płytę Kilar Angelus /Exodus/Victoria, w 2015 r. została uhonorowana Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za kreację Despiny w operze W.A.Mozarta Cosi fan tutte w reżyserii Marka Weissa.

Obok ożywionej działalności artystycznej prowadzi klasę śpiewu. W roku 2016 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka. W dorobku artystycznym posiada wiele nagrań CD. Jej ostatnie osiągniecie to dwupłytowy album live - Straszny Dwór ( 2018) Stanisława Moniuszki, gdzie wykonała partię Hanny. Płyta otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2019.

Sobota 8 sierpnia 2020 r., godz. 19:00. Chojnickie Centrum Kultury. Bilety: 30 zł. KUP BILET

Ł. Sajnaj

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.