26-04-19
Gm. Czersk. „Pieniądze, które zostaną zwrócone przez nauczycieli zostaną w szkołach”
Koniec strajku. Gmina pomoże nauczycielom

Zakończył się strajk nauczycieli. Od poniedziałku uczniowie wszystkich gminnych szkół wznowią zajęcia. Burmistrz Czerska podjął decyzję o odroczeniu i rozłożeniu na raty potrąceń z wynagrodzeń nauczycieli za okres strajku.

W poniedziałek zajęcia w naszych szkołach będą prowadzone już normalnie. Nauczyciele wracają do pracy, a uczniowie do nauki.


W piątek Burmistrz Czerska i Sekretarz Gminy spotkali się z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych – ZNP i „Solidarności”. – Popieram postulaty dotyczące lepszych wynagrodzeń nauczycieli. Jednak nie może się to odbywać kosztem samorządów. Oświata w Polsce jest niedofinansowana przez państwo – mówi Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski. – Przez cały okres strajku, nasz samorząd działał bardzo dobrze – zaznacza Jerzy Jażdżewski z ZNP.

Jednak sam strajk nie jest jedynym problemem w naszej oświacie. Nauczyciele, którzy strajkowali nie powinni otrzymać wynagrodzenia za okres, kiedy nie było ich w pracy. A właściwie są zobowiązani, żeby zwrócić pieniądze, ponieważ w szkołach są one wypłacane za dany miesiąc z góry. – Niestety, takie jest prawo. Część z nas w maju może otrzymać tylko 1/3 wynagrodzenia – tłumaczy Janusz Kitowski z nauczycielskiej „Solidarności”. Żeby nauczyciele z Gminy Czersk nie odczuli tak bardzo tych potrąceń, Burmistrz Czerska zaproponował dwie formy wsparcia. Po pierwsze o miesiąc przesunął termin zwrotu pieniędzy. Po drugie zaproponował rozłożenie potrąconej kwoty na maksymalnie sześć rat. – To są bardzo dobre rozwiązania – uważa Jerzy Jażdżewski.

Wnioski o udzielenie prolongaty oraz o rozłożenie spłaty na raty muszą składać indywidualnie wszyscy nauczyciele, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania. Więcej informacji uzyskają u dyrektorów szkół.

– Pieniądze, które zostaną zwrócone przez nauczycieli zostaną w szkołach. Będziemy szukali rozwiązań, jak przekazać je pracownikom placówek ponownie – zaznacza Przemysław Biesek-Talewski.

UM Czersk

 

Komunikat Dyrektora ZSP w Malachinie w sprawie strajku nauczycieli

Drodzy uczniowie, drodzy rodzice!  Piątek 26 kwietnia 2019 r. będzie ostatnim dniem strajku nauczycieli. W poniedziałek uczniowie wracają do szkoły! Jutro jeszcze tak jak w dniach poprzednich strajku: uczniowie branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły I stopnia specjalnej, zasadniczej szkoły zawodowej i zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej, udają się na praktyczną naukę zawodu.

Uczniowie klasy 4-tej technikum o godzinie 11.30 mają uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie pozostałych klas technikum pozostają w domach. Dla uczniów klas technikalnych, którzy z różnych przyczyn do szkoły jednak przyjdą, będą zorganizowane zajęcia opiekuńcze.

Waldemar Czapiewski - wicedyrektor
ZSP Malachin

 

Również w LO w Czersku piątek 26 kwietnia 2019 r. będzie ostatnim dniem strajku nauczycieli. W poniedziałek uczniowie uczęszczający do tej placówki wracają do szkoły.

(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.