10-06-21
Powiat chojnicki. Zakłada się stacjonowanie karetki z ratownikami
Konsultacje projektu ustawy o OSP. Tym
razem bez uwag (FOTO)


Wczoraj (9.06) budynku Komendy Powiatowej Państwowej Staży Pożarnej w Chojnicach odbyły się konsultacje z przedstawicielami Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z terenu powiatu chojnickiego oraz samorządowcami. Przedmiotem konsultacji był projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej, zaprezentowany przez zawodowych strażaków.


Przypomnijmy, na ostatnim spotkaniu (w Czersku) w tej sprawie strażacy ochotnicy mieli szereg uwag (zobacz TUTAJ).

Zbigniew Bielawski, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSPRP w Czersku, informuje, że obecny, nowy kształt projektu ustawy, w większości rozwiązuje sporne kwestie zgłaszane wcześniej przez druhów. OSP mają dalej działać na zasadzie stowarzyszeń, nie ma mowy o wykluczeniu, likwidacji jednostek, które będą mogły być finansowane m.in. przez samorządy. Druhowie będą też mogli nosić mundury.

Uczestnicy spotkania nie mieli tym razem uwag do przedstawionego projektu ustawy o działalności OSP, która przechodzi obecnie proces konsultacji.

Ciekawostką jest fakt, że nowa ustawa zakłada uruchomienie jednej karetki pogotowia z ratownikami (druhami) stacjonującej na terenie jednostki straży pożarnej, w każdej gminie. Załoga ambulansu ma zabezpieczać medycznie nagłe zdarzenia, np. wypadki drogowe z udziałem poszkodowanych osób.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.