2-12-21
Powiat starogardzki. W jaki sposób oszukano mieszkankę pow. starogardzkiego?
Kontakt z „amerykańskim lekarzem” zakończył
się utratą blisko 40 tys. zł
Poprzez jeden z portali społecznościowych nawiązał kontakt z 48-letnią mieszkanką powiatu starogardzkiego. Przez kilka miesięcy wirtualnej znajomości oszust podający się za amerykańskiego lekarza uprosił swoją znajomą o wsparcie finansowe dla swojego syna. Lekarz okazał się oszustem, a kobieta straciła blisko 40 tys. zł. Apelujemy o szczególną ostrożność przy zawieraniu wirtualnych znajomości. Przestrzegamy także przed wysyłaniem nieznajomym osobom pieniędzy.
Do starogardzkich policjantów zgłosiła się 48-letnia kobieta, która we wrześniu tego roku na portalu społecznościowym nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za amerykańskiego lekarza. W ciągu kilku miesięcy wzbudził on zaufanie mieszkanki powiatu. Opowiadał o swojej pracy, o misji w Jemenie, na której aktualnie miał przebywać, a także o chorym 9-letnim synu mieszkającym w USA, dla którego potrzebuje pilnej pomocy finansowej. "Amerykański lekarz” wspominał również o tym, że potrzebuje gotówki na wniesienie opłaty, która umożliwi mu wcześniejsze przejście na emeryturę. Oszust zaproponował również przesłanie skrzynki, z dużą ilością gotówki po wcześniejszym opłaceniu cła przez swoją rozmówczynię. W związku z tym kilkukrotnie zwrócił się do kobiety z prośbą o pożyczkę, którą obiecywał spłacić. Mieszkanka powiatu starogardzkiego nie zorientowała się, że może to być oszustwo i zrealizowała kilka przelewów na łączną kwotę blisko 40 tys. złotych.
Policjanci apelują o ostrożność przy zawieraniu wirtualnych znajomości. Funkcjonariusze przestrzegają także przed wysyłaniem nieznajomym osobom pieniędzy, przekazywaniem swoich danych osobowych, czy też informacji o kontach bankowych lub polisach ubezpieczeniowych. Tak zwane „Oszustwa nigeryjskie” polegają na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną. Przestępcy często na portalach społecznościowych, randkowych i aukcyjnych zawierają znajomość z przypadkowymi osobami. Gdy zdobędą ich zaufanie i sympatię wyłudzają od nich pieniądze, stosując techniki wpływu i manipulacji. Jedną z nowszych form tego przestępstwa jest oszustwo na „żołnierza, lekarza lub na aukcje internetową”.
Oszustwa nigeryjskie podobnie jak oszustwa "na wnuczka” są cały czas modyfikowane i przybierają coraz to nowe formy. Dlatego podczas zawierania znajomości przez Internet zachowajmy czujność i nie dajmy się nabrać oszustom! Jeżeli poznana w sieci osoba prosi nas o pieniądze, najlepiej taką znajomość jak najszybciej zakończyć.
KPP Starogard Gdański
POWIAT CHOJNICKI
PILNY KOMUNIKAT KPP CHOJNICE
2 grudnia - telefony do seniorów
OSZUŚCI NADAL DZWONIĄ DO NASZYCH SENIORÓW – OSTRZEŻMY ICH! CAŁY CZAS PRZYPOMINAJMY IM TEŻ, JAK DZIAŁAJĄ PRZESTĘPCY.
Oszuści działający metodą „na policjanta” i „na wnuczka”, "prokuratora" bądź "pracownika poczty" wciąż próbują oszukać starsze osoby. Dzisiaj do mieszkańców powiatu na numer stacjonarny dzwonią oszuści podający się za pracownika poczty i funkcjonariusza policji i próbowali wyłudzić pieniądze. Do tej pory seniorzy od razu zorientowali się, że to próba oszustwa i rozłączyli się po czym poinformowali o tym fakcie policję. Kolejny raz apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi, policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy oraz drogich kosztowności.
Mimo działań prowadzonych przez Policję, które często kończą się zatrzymaniami osób oszukujących starsze osoby, nadal pojawiają się kolejni oszuści, którzy próbują wzbogacić się wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych. Dzisiaj do mieszkańców naszego powiatu na numer stacjonarny dzwonili oszuści. Na szczęście do tej pory seniorzy byli czujni i szybko zorientowali się, że to próba oszustwa i zakończyli rozmowę, po czym poinformowali o tym zdarzeniu policjantów.
Pamiętajmy, kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za członka rodziny, policjanta, prokuratora... i prosi o pieniądze, na pewno należy być ostrożnym. Zazwyczaj takie działanie to proceder przestępczy. Za każdym razem, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, zakończmy daną rozmowę i samemu zadzwońmy na Policję – tel. 47 74 36 222 (dyżurny chojnickiej Policji) lub na numer alarmowy 112, gdzie zawsze uzyskamy pomoc.
Policjanci z Chojnic już bardzo dawno wypowiedzieli walkę z naciągaczami i oszustami. Poprzez liczne komunikaty w mediach, debaty społeczne i spotkania z udziałem osób starszych, a także wizyty dzielnicowych w mieszkaniach takich osób, przestrzegają starszych mieszkańców przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika poczty” czy też „na pracownika banku”. Wielu z nich już doskonale wie, jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek bądź fałszywy policjant. Przede wszystkim wykazują się daleko idącą ostrożnością, rozłączają się, nie przekazują żadnych oszczędności i o wszystkim powiadamiają policjantów.
Apelujemy o czujność i przypominamy:
- Przestępcy stale modyfikują swoje działania. Obok znanej metody „na wnuczka”, są też metody „na funkcjonariusza CBŚP”, „na inkasenta”, „prokuratora”, ale też pojawiają się oszustwa, że sprawcy informują seniorów, że ich pieniądze w banku, bądź w domu są zagrożone i mogą je wszystkie stracić. Oszustów nie zadowalają już kwoty pieniędzy posiadane w domu. Stosując techniki psychomanipulacyjne doprowadzają do sytuacji, że ofiary wypłacają z kont bankowych posiadane oszczędności, zaciągają kredyty, zrywają lokaty, lub przekazują środki pieniężne na wskazane przez przestępców konta bankowe.
- Funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
- W momencie, kiedy ktoś przez telefon będzie mówił, że jest policjantem lub prokuratorem oraz będzie opowiadał o prowadzonej sprawie i potrzebie przekazania pieniędzy – zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
- Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie przekazujmy też informacji o posiadanych w domu kosztownościach.
- Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
KPP Chojnice
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.