8-09-20
Gm. Czersk. Pytamy burmistrza o przedmiotową kontrolę i dalsze kroki
Kontrola w Sołectwie Rytel. Protokół,
zastrzeżenia i uwagi

Zakończyła się kontrola w Sołectwie Rytel zlecona przez burmistrza Czerska. Protokół z kontroli oraz wniesione do niego zastrzeżenia i uwagi sołtys Rytla są dostępne na profilu FB Sołectwa Rytel:https://www.facebook.com/So%C5%82ectwo-Rytel-677644872348300


Jest tam również wpis:

„KONTROLA SOŁECTWA CZY NIEKOMPETENCJA W CZERSKIM URZĘDZIE...⁉️

Kontrola naszego Sołectwa przez urzędników gminy Czersk  w efekcie pokazała  niekompetencje i niedociągnięcia czerskiego urzędu.

"Reasumując, kontrola sołectwa, jest de facto kontrolą Urzędu Gminy Czersk w aspekcie realizacji jej zadań na poziomie jednostek pomocniczych. Uwidacznia niedociągnięcia kompetencji nadzorczych i brak bieżącej kontroli finansowej w ramach prowadzonej polityki budżetowej gminy. Niedopuszczalne jest zapłacenie faktury ze środków publicznych, a potem zastanawianie się i sprawdzanie czy przedsięwzięcie, w ten sposób zrealizowane było zadaniem własnym gminy i zostało dokonane po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych. Nie wolno narzucać sołtysom obowiązku zatwierdzenia merytorycznego faktur. Taki obowiązek spoczywa na etatowych pracownikach urzędu, posiadających doświadczenie, a przede wszystkim kwalifikacje i obowiązki wynikające ze stosunku pracy.

Sołtys, jako przedstawiciel mieszkańców sołectwa pełni swoją funkcję społecznie  - nie jest pracownikiem urzędu, ani żadnej jednostki organizacyjnej podległej gminie i nie posiada stosownych kompetencji do podejmowania tego typu czynności. Tym bardziej nie można narzucić mu tego obowiązku - praktyka ta stanowi ewidentnie naruszenie dyscypliny finansów publicznych".


Poprosiliśmy burmistrza Czerska o odniesienie się do powyższych treści oraz udzieleni odpowiedzi na pytania:

- W jaki sposób, zgodnie z rekomendacjami zespołu kontrolnego,  zamierza Pan zwiększyć nadzór gminy nad działalnością jednostek pomocniczych?

- W jaki sposób chce Pan zaktualizować przepisy regulujące tryb i zasady funkcjonowania sołectw. O jakie przepisy chodzi, które obszary wymagają aktualizacji? Kiedy zamierza Pan to uczynić?

- W jaki sposób i kiedy zamierza Pan podnosić kompetencje przedstawicieli jednostek pomocniczych?

- Po zakończeniu kontroli przez powołany do tego zespół sporządzony został protokół, zawierający m.in. rekomendacje zespołu kontrolnego. Do protokołu wniosła zastrzeżenia i uwagi pani sołtys Rytla. Teraz – zgodnie ze statutem sołectwa – rozpatrzy je zespół kontrolny. Następnie sformułowane zostaną przeze mnie zalecenia – zarówno dla sołtysa, jak i pracowników urzędu. Ustalenia dokonane w czasie kontroli zostaną także wykorzystane przy tworzeniu nowych procedur wydatkowania środków z budżetu gminy w ramach funduszu sołeckiego i środków przydzielanych osiedlom. Powstanie takich procedur zapowiedziałem na ostatniej naradzie z sołtysami i przewodniczącymi zarządów osiedli. Przedsięwzięcia w ramach funduszu sołeckiego i środków osiedli od 2021 roku będą realizowane już według nowych zasad – informuje Przemysław Biesek-Talewski, burmistrz Czerska.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.