27-02-20
Powiat chojnicki. Działa infolinia
Koronawirus - na chwilę obecną nie ma
potwierdzonego przypadku. W powiecie chojnickim
są osoby pod nadzorem


Czy miejscowy Sanepid monitoruje na terenie powiatu chojnickiego osoby w związku z epidemią koronawirusa?

„Na chwilę obecną Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny w Chojnicach ma pod nadzorem 2 osoby, które podróżowały wspólnie z osobami powracającymi z Chin. Nadzór będzie trwał do 9 marca.

Osoba pod nadzorem zobligowana jest do mierzenia temperatury codziennie i obserwacji pod kątem objawów takich jak:  gorączka powyżej 38 st. Cels., kaszel, duszności.

W poniedziałek zakończono nadzór na 4 osobami, które były w podobnej sytuacji.

Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego  dla osób powracających z północnych Włoch z dnia  25.02.2020r. osoba, która zaobserwowała u siebie objawy takie jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem powinna powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz skontaktować się z izbą przyjęć szpitala zakaźnego.

Koronawirus  SARS-CoV-2 przenosi się drogą powietrzno-kropelkową podobnie jak wirus grypy.

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzrost zgłoszeń podejrzeń o grypę i zakażenia grypopodobne z podmiotów leczniczych. I tak w pierwszym tygodniu lutego, na terenie powiatu chojnickiego,  odnotowano 1432 przypadki ( w tym 5 hospitalizacji),   w drugim 1929 ( w tym 46 hospitalizacji) oraz trzecim tygodniu lutego -1775 przypadków w tym 26 hospitalizacji.

Zasady profilaktyki obejmują:  mycie rak wodą z mydłem, używanie środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu ( jeśli nie ma możliwości umycia rąk), stosowanie odpowiednich zasad podczas kaszlu i kichania (zasłanianie chusteczką lub łokciem a nie dłonią), unikanie skupisk ludzkich, zachowanie odległości od osób które kaszla i kichają oraz w przypadku koronawirusa – powstrzymywanie się od wyjazdów na tereny w których występują ogniska zakażenia.

Od 26.02.2020r działa infolinia 800 190 590 , pod którą można uzyskać  informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2. Zachęcamy również do odwiedzania stron Głównego Inspektora Sanitarnego gdzie na bieżąco publikowane są aktualności dotyczące sytuacji epidemiologicznej w kraju. – informuje Iwona Jażdżewska – rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach.

Dyrektor szpitala w Chojnicach jest dziś (27.02.) na spotkaniu u wojewody, gdzie trwa spotkanie dyrektorów szpitali w sprawie koronawirusa. Jutro starosta powiatu chojnickiego ma podjąć decyzję czy jest potrzeba zwoływania powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego.

(red), fot. Pomorski Urząd Wojewódzki

Co musisz wiedzieć o
koronawirusie - szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Zdrowia – kliknij

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.