30-11-20
POMORSKIE. Raporty
Spadek liczby zakażeń w kraju,
woj. pomorskim, pow. chojnickim


Ministerstwo Zdrowia informuje o 5 733 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (659), zachodniopomorskiego (599), wielkopolskiego (532), dolnośląskiego (445), pomorskiego (441, w pow. chojnickim - 10), śląskiego (421), łódzkiego (375), warmińsko-mazurskiego (327), kujawsko-pomorskiego (297), lubelskiego (285), małopolskiego (280), lubuskiego (259), podkarpackiego (201), opolskiego (198), świętokrzyskiego (192), podlaskiego (118). 104 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 100 osób.

Codzienne raporty zakażeń koronawirusem od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych można śledzić na specjalnej stronie internetowej – TUTAJ



(red)
MZ


Zmiany w walce z SARS-CoV-2

- Chcemy, żeby każdy pacjent z COVID-19 miał dostęp do pulsoksymetru - przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział też, że w najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ. W dalszej części konferencji minister zdrowia mówił pulsoksymetrach. - Chcemy, żeby wszyscy pacjenci z COVID-19 byli objęci domową opieką medyczną - zaznaczył.

Do tego resort chce wykorzystać pulsoksymetry, które pozwalają m.in. na badanie poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem. - Ten program tak naprawdę, i to jest najważniejsze dzisiaj stwierdzenie, jest bardzo realnym narzędziem walki niestety z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach - zaznaczył Niedzielski. Powiedział, że lekarze zwrócili uwagę na to, iż pacjenci za późno trafiają do szpitala. - Odkładamy na ostatni moment to, kiedy potrzebujemy interwencji medycznej, takiej bardziej specjalistycznej, szpitalnej. Karetki są wzywane zbyt późno - dodał.

- Zdecydowaliśmy razem z premierem, że dostępność pulsoksymetru od państwa dla obywatela będzie możliwa dla każdego, kto ma dodatni wynik testu na SARS-CoV-2 - przekazał Niedzielski. Jak poinformował, osoby powyżej 55. roku życia zostaną "automatycznie zakwalifikowane" do programu. Otrzymają najpierw wiadomość SMS, a później przesyłkę z zestawem. Pulsoksymetr należy zwrócić po zakończeniu programu za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Minister zdrowia zaznaczył, że resort chce wykorzystać nowe technologie - m.in. aplikacje na smartfony, by jak najbardziej ułatwić korzystanie z pulsoksymetrów, ale do programu można zapisać się także za pośrednictwem przychodni POZ. W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ. Przygotowujemy się do tego logistycznie - zapowiedział szef resortu zdrowia. Dopytywany przez dziennikarzy doprecyzował, że decyzję o wykonywaniu testów będą podejmować lekarze podstawowej opieki rodzinnej. - Na pewno zdarzą się tacy, którzy nie zostaną na badanie skierowani - powiedział.

PAP

 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.