5-09-18
Powiat chojnicki.  Mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów
Korzystanie z telefonu podczas jazdy
rowerem także zabronione

Chojniccy policjanci codziennie ujawniają na terenie powiatu  wykroczenia drogowe dotyczące korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. W tej liczbie są wykroczenia popełnione przez kierujących wszystkimi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów. Trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy roweru, rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy, prowadzi niejednokrotnie do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze, powodującej często zagrożenie dla rowerzysty lub też innych uczestników ruchu.

Przypomnijmy, że w myśl art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wbrew często błędnym opiniom, przepis ten nie dotyczy jedynie kierujących samochodami. Dotyczy on również kierujących innymi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów, motorowerzystów czy motocyklistów. Za popełnienie wymienionego wyżej wykroczenia przepisy przewidują mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów.

Rozmowa przez telefon podczas jazdy rowerem jest równie niebezpieczna, co podczas jazdy samochodem. Trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy roweru, rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy, prowadzi niejednokrotnie do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze.

Zajęci rozmową nie zwracamy uwagi na obowiązuje znaki drogowe, na innych uczestników ruchu, co w konsekwencji może doprowadzić do przykrych dla nas sytuacji np. do tego, że będziemy uczestniczyć w zdarzeniu drogowym albo przewrócimy się na rowerze i doznamy obrażeń ciała, czy też uszkodzimy sobie rower.

Mając na względzie własne i innych bezpieczeństwo, kierownicę powinniśmy trzymać obiema rękami. Chcąc porozmawiać przez telefon, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i zejdźmy z roweru, a jeżeli jest to możliwe, to po prostu rozmowę kontynuujmy dopiero po dotarciu do celu.

Policjanci ostrzegają, że wobec rowerzystów, którzy nie będą stosować się do wskazanych przepisów ruchu drogowego będą wyciągane konsekwencje prawne.

KPP Chojnice
 

KOLEJNA AKCJA CHOJNICKIEJ DROGÓWKI NA RZECZ POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH I ROWERZYSTÓW

Wczoraj (4.09) na terenie powiatu chojnickiego policjanci z drogówki przeprowadzili akcję pod kryptonimem " Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Realizacja tych działań w dużej mierze wpływa na wzajemne poszanowanie przepisów ruchu drogowego przez pieszych i kierujących, co zwiększa bezpieczeństwo na ulicach miejscowości naszego regionu.

Wczorajsze działania policjantów z ruchu drogowego trwały od wczesnych godzin porannych. Stróże prawa na terenie całego powiatu kontrolowali zachowania pieszych oraz kierujących. Policjanci reagowali na wszelkiego rodzaju przewinienia popełniane zarówno wobec, jak i przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. W rezultacie policjanci ujawniali głównie wykroczenia obejmujące nie ustępowanie pierwszeństwa pieszym, niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez pieszych oraz pokonywanie jezdni w miejscach zabronionych.

Funkcjonariusze pionu ruchu drogowego, jak również inni policjanci prowadzą szereg działań, które obejmują realizację krajowych, wojewódzkich i powiatowych, cyklicznych działań takich jak: „Bezpieczny Pieszy”, „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, „Prędkość”, „Alkohol i Narkotyki”, „Pasy i Foteliki”, „Agresywni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, „Bicykl” itp. Działania te bezpośrednio zmierzają do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i stanowią uzupełnienie codziennej pracy policjantów drogówki, zarówno w obszarze pieszych, jak i kierujących.

Mundurowych można było spotkać w wielu różnych miejscach, m.in. w okolicach przejść dla pieszych, a także na odcinkach dróg, gdzie piesi zmuszeni są poruszać się jezdnią. W trakcie działań policjanci szczególną uwagę zwracali na nieprawidłowości w relacji kierujący – pieszy. Zwracali szczególną uwagę na nietrzeźwych pieszych, którzy są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo oraz przyglądali się bacznie „ niechronionym”, czyzgodnie z przepisami poruszają się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, a także podczas patrolu monitorowali czy używają elementów odblaskowych podczas przemieszczania się poza terenem zabudowanym.

Policjanci tego dnia zastosowali represję wobec 25 uczestników ruchu drogowego.W tym w szczególności tych, którzy nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej oraz przechodzili w miejscach niedozwolonych, a także przemieszczali się poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych.

Celem akcji chojnickich policjantów jest oprócz poprawy bezpieczeństwa na drogach także przypomnienie kierowcom, że piesi też są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Zbliża sie okres , kiedy szybciej zapada zmrok.  Mając na uwadze bezpieczeństwo, mundurowi stanowczo reagowali i będą dalej reagować w przypadku ujawnienia wykroczeń popełnianych przez pieszych, polegających m.in. na przechodzeniu na czerwonym świetle i w miejscach niedozwolonych oraz brak elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym.

KPP Chojnice

 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.