31-12-19
Region. Dwie bożonarodzeniowe szopki
Kościół w Hucie Kalnej w świątecznej aurze
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym kościołem w gminie Czarna Woda. Parafialnej wspólnocie rzymskokatolickiej służy od 1 lipca 1957 roku, od kiedy to biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski utworzył przy nim ośrodek duszpasterski przydzielając dla niego oddzielnego kapłana. Kościół jest neogotycki, powstał w 1894 r.
Dzisiaj wraz z plebanią z roku 1907 zachwyca swoim położeniem na niewielkim wzniesieniu pośród lasów Huty Kalnej. W aurze wysokich świerków przystrojonych lampkami i bożonarodzeniowej szopki znajdującej się u podnóża wieży kościelnej świątynia prezentuje się jak na świątecznej kartce z życzeniami.
Z pośród dwóch parafii w Gminie Czarna Woda ta w Hucie Kalnej również jest najstarsza. Została ustanowiona dekretem biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego 19 marca 1979 r. Zostały do niej dołączone miejscowości: Klaniny, Lubiki Małe, Lubiki Duże, Czarne i Leśniczówka Czubek. Biskup tworząc parafię w Hucie Kalnej napisał: „Będąc przeświadczony na podstawie wieloletniej obserwacji, że ta placówka duszpasterska spełnia bardzo korzystną rolę dla życia religijnego wiernych tego leśnego regionu pragnę nadać jej osobowość prawną”. Kościół poewangelicki posiada wieżę, w której znajduje się oryginalny przedwojenny dzwon zachowany od zniszczenia i wciąż wołający wiernych na nabożeństwa, a wprawiany w ruch tradycyjnie za pomocą liny od wielu lat przez pana Renia.
Mieszkańcy Parafii św. Józefa w Hucie Kalnej w tym roku przygotowali dwie bożonarodzeniowe szopki. Jedna przed kościołem skrywa figurki, które służą tu już od ponad 40 lat. Druga znajduje się w świątyni przed ołtarzem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nie wiadomo, która piękniejsza. Każda ma na celu ukazanie prostoty i ubóstwa Świętej Rodziny. Wysokie świerki w kościele pochodzą z tutejszych lasów. W końcu nawet biskup ustanawiający przed 40 laty parafię w Hucie Kalnej zauważył, że znajduje się ona w lesie. Świeże powietrze, czystość środowiska, spokój i solidarność międzyludzka to jej podstawowe atuty. Kościół otwarty jest codziennie od 8.00 do 16.00. Msze św. w niedzielę sprawowane są o godz. 9.00 i 11.00.
/sg/