Artykuł reklamowy
Kraków na weekend – co koniecznie zobaczyć?

Od stycznia do lipca 2022 roku Kraków odwiedziło 1,2 mln turystów, z czego 400 tys. to odwiedzający z zagranicy. Popularność miasta wróciła do stanu sprzed pandemii. Kraków to dobry wybór na weekendowy city break. Co koniecznie trzeba zobaczyć, zwiedzając miasto i okolicę?

Stare miasto
Bez względu, czy zwiedzamy sami czy z dziećmi, nie powinniśmy ominąć krakowskiej starówki. Choć najczęściej jest tam tłoczno, to warto zobaczyć na własne oczy skarby architektury i bogactwo historii. Aby wczuć się w klimat tego miejsca, trzeba się przejść ulicami Mariacką i Grodzką, który dotrzemy do Wawelu. To atrakcja, której nie powinno się pomijać, ale jej zwiedzanie jest płatne. Idąc na Rynek w Krakowie z Dworca Głównego, mijamy słynny Barbakan, czyli element architektury obronnej.
Na Rynku znajduje się jeden z najważniejszych zabytków w Krakowie, czyli kościół Mariacki, a niedaleko – Sukiennice, gdzie można kupić pamiątki. Na Starym Rynku można spędzić długie godziny. Warto chociaż raz zwiedzić poszczególne zabytki. Obok Wawelu znajduje się Smocza Jama, a przed nią ziejąca ogniem rzeźba Smoka Wawelskiego.

Muzeum Lotnictwa Polskiego
To atrakcja przede wszystkim dla pasjonatów lotnictwa. Można zobaczyć, jak zmieniło się przez lata wyposażenie polskiego lotnictwa. Są tam również wystawy poświęcone Układowi Warszawskiemu czy lotnictwu w okresie I wojny światowej. To na pewno dobry pomysł na niepogodę, ale nawet jeśli warunki dopisują, warto umieścić to muzeum na liście atrakcji do zaliczenia.

Fabryka Schindlera
To nieoczywista, ale ciekawa atrakcja turystyczna. W fabryce utworzono Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Można w nim zobaczyć eksponaty związane z okresem niemieckiej okupacji miasta w okresie II wojny światowej.

Bulwary Wiślane
Jeśli pogoda dopisuje, warto wybrać się na Bulwar Kurlandzki, na którym można wypocząć, zrelaksować się i nabrać sił przed kolejnymi miejscami, które zamierzamy zaliczyć. Przy brzegu znajdują się barki, na których można posiedzieć przy kawie lub wybrać się na rejs.
Kopiec Kościuszki
To kolejne charakterystyczne miejsce w Krakowie. Kopców jest kilka, ale tym szczególnie okazałym jest kopiec Kościuszki. Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy. Wysokość kopca wynosi ponad 34 metry. Składa się z ziemi pochodzącej z miejsc, w których walczył Kościuszko. Warto wejść na szczyt choćby po to, aby móc podziwiać panoramę Krakowa.

Kopalnia soli w Wieliczce
Jeśli znajdziemy czas, warto się wybrać do Wieliczki. Wiele lokalnych biur turystycznych oferuje możliwość zorganizowania wycieczki. W 2022 roku miejsce to zwiedziło ponad milion turystów. Kopalnia składa się z 9 poziomów, 245 km korytarzy, a jej maksymalna głębokość wynosi 327 m. Komory wydrążone w solnej skale robią ogromne wrażenie. W kopalni wciąż pracują górnicy, aby miejsce to dalej mogło być atrakcją dla turystów. Co ciekawe, pod ziemią odbywa się nie tylko zwiedzanie – można zorganizować spotkanie firmowe, konferencję, a nawet wesele.

Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Oświęcim znajduje się w odległości ponad 60 km od Krakowa. Jeśli wracamy do domu w tym kierunku, to możemy znaleźć czas na odwiedzenie tego miejsca. To niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Tysiące więźniów niewolniczo pracowało tam na rzecz III Rzeszy. Według historyków w obozie przez 5 lat mogło zginąć nawet 1,5 mln ludzi, z czego zdecydowaną większość stanowili Żydzi. Trafiały tam ofiary z różnych krajów Europy. Zwiedzającym udostępniane są byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Na zapoznanie się z ekspozycjami i terenem potrzebne są około 4 godziny.
Gdzie spać podczas weekendu w Krakowie? Warto przemyśleć, jakie atrakcje planujemy zaliczyć i jak zamierzamy się poruszać. Liczne hotele Kraków oferuje w centrum miasta, skąd pieszo można dotrzeć do najważniejszych zabytków. Pamiętajmy, że w mieście jest tłoczno i znalezienie parkingu w centrum może być problematyczne.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.