5-01-20
Gm. Czersk. M.in. „Rozdział o braciach Gnacińskich, który to temat wywołał ostatnio tyle polemik w mieście”
Książka "Trudna droga do wolności. Czersk i okolice
u progu niepodległości"
Jerzy Łukaszewski za pośrednictwem naszego portalu informuje, że 29 stycznia będzie w Czersku dostępna książka "Trudna droga do wolności. Czersk i okolice u progu niepodległości" (szczegóły, dotyczące promocji książki podamy wkrótce).
„Opowiadamy m.in. o wydarzeniach w Czersku w dzień Trzech Króli 1919 roku. Jest tam też rozdział o braciach Gnacińskich, który to temat wywołał ostatnio tyle polemik w mieście. Jest też rozdział o poruczniku Rossbachu, znanym polakożercy, która to postać wpisuje się doskonale w atmosferę tamtych dni. Wszystko oparte na badaniach historycznych zgodnych z przyjętą metodologią naukową, w odróżnieniu od często emocjonalnych wspomnień z trzeciej ręki. Czersk zasługiwał na takie opracowanie od dawna, a mam nadzieję, że na tym jednym się nie skończy” – pisze do redakcji Jerzy Łukaszewski.
Biogramy i zdjęcia
- Zabraliśmy się za opracowanie z dwóch powodów. Po pierwsze, mało kto w Polsce, szczególnie z młodego pokolenia, zdaje sobie sprawę, że 1918 rok nie był rokiem odzyskania niepodległości przez cała Polskę. Pomorze było w sytuacji szczególnej i wyjątkowo trudnej. Jego przynależność państwowa wahała się do ostatniej chwili. To co się wydarzyło w Czersku 6 stycznia 1919 roku było owocem całej tej skomplikowanej sytuacji.
Po drugie jak dotąd opracowania historyczne dotyczące tego tematu, m.in. działalności braci Gnacińskich bazowały na dość skąpym materiale źródłowym, nie całkiem wolnym od błędów i przeinaczeń.
Postaraliśmy się wyszukać wszystkie sprawdzalne źródła i zaprezentować je czytelnikowi. Pokazaliśmy jak niektórzy autorzy zmieniali zdanie na temat oddziału Gnacińskich w miarę poznawania profilu ich działalności, niektórzy aż do przesady.
To temat, który wzbudza zrozumiałe emocje, dlatego też konsekwentnie trzymaliśmy się metodologii historycznej nie pozwalając sobie na żadne prywatne uwagi.
Czersk i okolice mają się czym pochwalić jeśli chodzi o tamte czasy, a historia tamtych ludzi wiele może wszystkich nauczyć. Dlatego warto ją propagować – dodaje Jerzy Łukaszewski.
Przypomnijmy, z okazji 100. ROCZNICY POWROTU CZERSKA DO MACIERZY (ZOBACZ PROGRAM - TUTAJ) przewidziano odsłonięcie tablicy upamiętniającej braci Gnacińskich. Jednak burmistrz zawiesił prace związane z wykonaniem obelisku przy jeziorze Świdno, wraz ze wspomnianą tablicą. Zrobił tak, bo jak tłumaczy nasiliły się wątpliwości i różne opinie o braciach Gnacińskich – zobacz oświadczenie burmistrza (TUTAJ)
Zobacz również:
„Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja. Radny mówił o zbójach. Wzniesienie pomnika – obelisku upamiętniającego Braci Gnacińskich”
(red)
Fot. nadesłane
Poniżej strona tytułowa książki "Trudna droga do wolności. Czersk i okolice u progu niepodległości" oraz strona, na której przedstawiono sylwetki jej autorów:
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.