Ogłoszenie
Kupujesz działkę i chcesz na niej wybudować swój wymarzony dom? A sprawdziłeś, czy będzie zasilany
w energię elektryczną?


Wielu inwestorów powiela ten sam błąd. Najpierw wyszukuje dogodną dla siebie  lokalizację. Często w środku lasu, z dala od innych zabudowań. W przypływie euforii na etapie wyboru działki, nabywca nie myśli o prądzie.  Te myśli pojawiają się zazwyczaj w momencie wystąpienia z wnioskiem o warunki zabudowy lub o pozwolenie na budowę.  Tylko wtedy otrzymamy zapewnienie o możliwości podłączenia przyszłego budynku do sieci elektroenergetycznej.

Jak się ustrzec przed tym częstym inwestorskim błędem?

Przede wszystkim należy sprawdzać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego,  zadawać pytania o uzbrojenie i infrastrukturę w Urzędzie Gminy, na terenie której zamierzamy kupić nieruchomość lub w spółce energetycznej, która na tym obszarze dostarcza prąd. To, czy dana działka jest uzbrojona, czy nie, lub choćby czy jest ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jeśli takowy gmina posiada, wpływa na jej cenę. Dlatego powinny  nas zastanowić niezwykle atrakcyjne finansowo oferty zakupu nieruchomości.

Co zrobić, jeśli nasza wymarzona działka nie jest ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?
Jeżeli teren nie jest ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wybranej gminy, wtedy należy złożyć w niej wniosek o wydanie warunków zabudowy. Co ważne, potencjalny inwestor nie musi na tym etapie być właścicielem działki. Może jedynie być zainteresowany jej zakupem.  Tylko w ten sposób zaoszczędzimy czas potrzebny na dopełnienie formalności i ewentualny stres związany z chybioną inwestycją. W tym samym momencie warto udać się do spółki energetycznej, która na wybranym przez nas terenie dostarcza prąd i złożyć wniosek o zapewnienie o możliwości przyłączenia.

Dlaczego warto zadać pytanie o infrastrukturę wokół wybranej przez nas lokalizacji - właśnie
w spółce energetycznej?

To pytanie powinniśmy zadać  wtedy, jeżeli otrzymaliśmy informację od gminy, że  teren na którym znajduje się działka nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i obecnie nie jest przeznaczony pod budownictwo. Spółka dystrybucyjna po otrzymaniu pytania od potencjalnego inwestora o możliwość doprowadzenia energii elektrycznej, analizuje wniosek i jeżeli są ku temu uwarunkowania, wydaje zapewnienie o możliwości przyłączenia zaplanowanego budynku. Warto mieć na uwadze, że każdy Operator Systemu Dystrybucyjnego, czyli przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za sieć energetyczną ma obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie,  ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i dostarczania energii, a inwestor oczekujący zawarcia z nim tejże umowy spełnia warunki przyłączenia i odbioru.

Zdecydowaliśmy  się na dopełnienie formalności i nabyliśmy wymarzoną działkę. Wystąpiliśmy o pozwolenie na budowę. Co teraz?

Powinniśmy jak najszybciej złożyć wniosek w spółce dystrybucyjnej o określenie warunków przyłączenia  do sieci. Musimy do niego dołączyć przede wszystkim dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości i pan zabudowy lub szkic sytuacyjny. Warunki przyłączenia określają zakres prac projektowych oraz wykonawczych, które są niezbędne do zasilenia budynku w energię elektryczną. Istotne jest także to, że wydane warunki przyłączenia są ważne przez 2 lata od daty ich doręczenia. Następnym etapem jest zawarcie ze spółką dystrybucyjną umowy o przyłączenie. Wyłącznie na jej podstawie możemy przystąpić do realizacji wszelkich formalności. Czas ma tutaj istotne znaczenie, bowiem spółka dystrybucyjna na zrealizowanie  przyłącza ma termin  nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Ale przecież jeżeli mamy pozwolenie na budowę, możemy najpierw wybudować dom korzystając z alternatywnego źródła prądu: agregatu lub pomocy sąsiada, a później wystąpimy do Dystrybutora o podłączenie.

Oczywiście. Na etapie budowy domu możemy skorzystać z agregatu prądotwórczego i wykonać front robót. Raczej jednak nie uda nam się tej budowy dokończyć opierając prace jedynie na agregacie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że agregat prądotwórczy generuje wysokie koszty i to niezależnie od tego, czy jest wypożyczony, czy też stanowi naszą własność. Systematycznie także musimy dostarczać do niego paliwo. Agregat będziemy uruchamiać nawet do wykonania drobnych prac.
Zdecydowanie także nie polecamy korzystania z uprzejmości sąsiada, ponieważ taryfa rozliczeniowa stosowana w przypadku placu budowy jest inna, niż ta,  którą sąsiad wykorzystuje dla potrzeb gospodarstwa domowego.

Jakie zatem mamy dla Państwa rozwiązanie?
Inwestor, który zamierza wybudować dom na działce, która jest nieuzbrojona może wystąpić do Dystrybutora o doprowadzenie do niej zasilania argumentując, iż zamierza w określonym czasie przystąpić do zabudowy działki. W momencie podjęcia prac budowlanych, inwestor informuje o tym sprzedawcę energii elektrycznej i dystrybutora. Zostaje mu przyznana odpowiednia taryfa czyli przydział mocy oraz licznik. O tym jak to zrobić, informujemy tutaj: Operator.enea.pl/przylaczeniedosieci/procedura-krok-po-kroku-dla-domu

A jeśli kupiliśmy działkę z posadowionym na niej budynkiem zasilonym w energię elektryczną i zamierzamy wybudować obok nowy budynek, to czy możemy po prostu przenieść licznik do nowego budynku?
Nie. W takim przypadku inwestor jest zobowiązany do wystąpienia do spółki energetycznej
o określenie warunków technicznych przyłączenia.

O czym musimy pamiętać?
Musimy pamiętać o przepisach prawa i dokumentach. Żadne przedsiębiorstwo energetyczne nie podpisze umowy o przyłączenie z inwestorem, który nie wylegitymuje się tytułem prawnym do korzystania z danej nieruchomości, lokalu czy innego obiektu. Jednocześnie pamiętajmy, aby  nasza instalacja była wykonana przez wykwalifikowanych i uprawnionych do tego fachowców.  Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową: www.operator.enea.pl





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.