2-07-20
Gm. Czersk. Zarządca drogi wyjaśnia
Łąg. „Zniknęły znaki drogowe STOP”

Publikujemy list czytelnika oraz zdjęcia (poniżej) m.in. w sprawie przejazdu kolejowego w Łęgu.


„Od pewnego czasu zauważyłem, że z przejazdu kolejowego na ul. Dworcowej w Łęgu zniknęły znaki drogowe STOP. Na przejeździe nie ma zapór jest za to sygnalizacja świetlna i dźwiękowa oraz znak poziomy STOP (gruba biała linia namalowana na jezdni),ale widzę, że niektórych kierowców te ostrzeżenia nie dotyczą, gdyż nagminnie przejeżdżają przez przejazd kolejowy bez zatrzymywania się i upewnienia czy nie nadjeżdża pociąg i to z dużą prędkością, o wiele za dużą niż obowiązuje ograniczenie. Kierowcy nie biorą pod uwagę tego, że sygnalizacja może ulec awarii i nie zadziałać w odpowiednim momencie.

Jeżdżę codziennie pociągiem do pracy i oczekując na pociąg, na peronie widzę ile kierowców spośród jadących zatrzymuje się przed przejazdem. Ostatnio policzyłem, że na 14 kierowców, tylko 3 się zatrzymało. Z domu na stację PKP dojeżdżam rowerem, który zostawiam na jednej z posesji blisko stacji. Odbierając rower z posesji muszę przejść przez jezdnię na drugą stronę. Wychodząc na jezdnię, aby obejrzeć się, czy nie przejeżdża żaden pojazd muszę wychylić się na jezdnię co najmniej z około pół metra, gdyż po lewej jak i po prawej stronie wyjazdu z parkingu PKP rośnie wysoka roślinność oraz drzewa, które zasłaniają widoczność.

Jednego dnia miałem taką sytuację, że wychylając się na jezdnię w celu upewnienia się czy mogę przejść na drugą stronę przez przejazd kolejowy przejechał bez zatrzymywania się i z dużą prędkością samochód, ledwo zdążywszy mnie ominąć. Również pojazdy wyjeżdżające z parkingu PKP mają problemy, gdyż również muszą wyjechać na jezdnię co najmniej metr (gdyż maska samochodu jest w odległości od miejsca kierowcy i bocznej szyby) ,aby mogli upewnić się czy nie nadjeżdżają inne pojazdy z dwóch stron. Nie daj Boże, jak akurat będzie ktoś wyjeżdżał czy też wychodził z parkingu PKP a pojedzie taki pirat drogowy i dojdzie do wypadku.

Proszę więc odpowiednie instytucje, aby zajęły się tą sprawą i postawiły ponownie znaki STOP lub inne zabezpieczenia, które spowodują bezwzględne zatrzymanie się kierowców przed przejazdem kolejowym, np. progi zwalniające czy też monitoring obejmujący przejazd.

Za pośrednictwem portalu wizjalokalna.pl w imieniu swoim jak i mieszkańców ul. Dworcowej w Łęgu, proszę Policję o częstsze patrole w tym miejscu i kontrole kierowców przejeżdżających przez w/w przejazd kolejowy.

W załączniku przesyłam zdjęcia przejazdu oraz wyjazdu z parkingu. Na zdjęciach widać, jak roślinność po lewej stronie ogranicza widoczność wychodzących jak i wyjeżdżających z parkingu PKP. A na jednym zdjęciu widać, jak kierowcy przejeżdżający przez przejazd mają utrudnioną widoczność ludzi wychodzących z parkingu. Ale i tak nic sobie z tego nie robią i niektórzy nagminnie przejeżdżają przejazd bez zatrzymywania się. Na szczęście gmina zadbała i około miesiąca temu przycinała tę roślinność, ale czasami jest tak zarośnięta, że wychodzi na ulicę i chodnik.”


Starostwo Powiatowe w Chojnicach – zarządca wspomnianej drogi:

- Oznakowanie B-20 STOP zostało usunięte po tym jak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A przeprowadziło kontrole diagnostyczną przejazdu kolejowo-drogowego. PKP wystosowało pismo o pilne wprowadzenie zmian w projekcie organizacji ruchu na przejeździe i dostosowanie go do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Nowy projekt organizacji ruchu został zatwierdzony przez wszystkie służby. Zgodnie z wytycznymi PKP znaki STOP zostały usunięte jeszcze z czterech innych przejazdów – odpowiada Monika Garstecka-Niemczyk ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.