Artykuł zewnętrzny
Likwidacja szkody z AC. Jak ją zgłosić
i ile jest na to czasu?




Przy negocjowaniu warunków umowy ubezpieczeniowej w ramach oferty AC pojazdu musisz zwykle podjąć decyzję o tym, jak likwidowane będą ewentualne szkody. Czy będzie to odbywało się w ramach kosztorysu czy też w warsztacie mechanicznym lub ASO. Sprawdź, jak w praktyce wygląda likwidacja szkody z AC i jak ją zgłosić.

Sposób likwidacji szkody z AC


Chcesz wykupić ubezpieczenie AC dla swojego samochodu i uchronić się przed kosztami jego kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia? Takie ubezpieczenie komunikacyjne jest nieobowiązkowe i możesz dzięki niemu zapewnić sobie wypłatę odszkodowania w przypadku np. uszkodzenia auta przez siebie samego w wyniku kolizji czy wypadku, przez nieznane osoby trzecie czy w wyniku działania sił natury.

Wysokość składki na ubezpieczenie AC pojazdu jest zależna od wielu czynników. Kalkulator autocasco bierze przy tym pod uwagę m.in.:

  •        metodę likwidacji szkody,

  •        udział własny w szkodzie,

  •        amortyzację części.

Udział własny w szkodzie wskazuje, do jakiej kwoty pokrywasz z własnej kieszeni koszty naprawy pojazdu – może być to określone w formie procentowej lub kwotowej. Natomiast amortyzacja części uwzględniać może w wariancie kosztorysowym likwidacji szkody stopniowe zużywanie się części samochodu, a więc i zmniejszanie ich wartości, co obniża ostatecznie kwotę odszkodowania.

Warsztatowa i kosztorysowa likwidacja szkody

Ubezpieczyciel może zapewnić Ci wariant bezgotówkowy lub gotówkowy likwidowania szkody z AC. Wariant bezgotówkowy nazywany jest warsztatowym i polega na tym, że zgłoszona szkoda zostanie usunięta, np. w jednym z warsztatów współpracujących z ubezpieczycielem lub w ASO, bez przekazywania Ci do ręki gotówki z odszkodowania. Ta opcja ubezpieczenia z wygodną metodą likwidacji szkody może być droższa od innych, ale można obniżyć jej cenę dzięki zgodzeniu się na używanie podczas naprawy dobrej jakości zamienników zamiast części oryginalnych. Warto też pomyśleć o ustanowieniu wkładu własnego w szkodę, co również obniży składkę.

Natomiast likwidacja szkody kosztorysowa, inaczej gotówkowa, polega na tym, że rzeczoznawca po zgłoszeniu zdarzenia przyjeżdża do klienta, wycenia szkodę i na tej podstawie ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na naprawę pojazdu. Jeśli w czasie likwidacji szkody okaże się, że jest ona większa niż wyliczył rzeczoznawca, możesz ponownie kontaktować się z ubezpieczycielem i wnosić o zrewidowanie ustalonej kwoty.

Jak zgłosić szkodę z AC?

Jeśli doszło do szkody, która może być zlikwidowana w ramach ubezpieczenia AC pojazdu, musisz ją zgłosić ubezpieczycielowi. W większości przypadków da się to zrobić w trybie online, jak w przypadku firmy UNIQA. Zawiadomienia możesz dokonać także w formie pisemnej lub telefonicznie do centrum obsługi klienta. W przypadku pisemnego powiadomienia uwzględnij w dokumencie:
 

  •        dane osobowe właściciela pojazdu i kierowcy,

  •        numer rejestracyjny pojazdu,

  •        okoliczności zdarzenia,

  •        czas i miejsce zdarzenia,

  •        numer polisy AC.


Masz na zgłoszenie szkody określony czas, zwykle 7 dni od chwili zaistnienia zdarzenia – albo 48 godzin, jeśli chodzi o kradzież pojazdu. To, jak szybko musisz to zrobić, powinieneś mieć wskazane w OWU polisy. Jeśli z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa nie dotrzymasz warunków zgłoszenia, a Twoje działanie przyczyni się do zwiększenia szkody czy uniemożliwi ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków zdarzenia, ubezpieczyciel będzie mieć prawo odpowiednio zmniejszyć odszkodowanie z AC.

Po dokonaniu zgłoszenia szkody z AC ubezpieczyciel może poprosić Cię o wypełnienie wymaganych oświadczeń i druków oraz o udostępnienie dodatkowych dokumentów. Powinieneś współpracować z towarzystwem, by mogło ono ustalić okoliczności zdarzenia i rozmiar szkody. Oględziny rzeczoznawcy są zawsze ustalane w jak najkrótszym czasie, ale np. w UNIQA możliwe jest przyspieszenie tych formalności dzięki zrobieniu tego online. To nowoczesny sposób, który polega na udostępnieniu przez smartfona lub tablet obrazu zaistniałej szkody.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.