Artykuł partnera

Lilie – majestatyczne kwiaty, łatwe w uprawie

Lilie to kwiaty, które większość ludzi dobrze zna. Są jednymi z najbardziej zachwycających roślin, jakie można posadzić w ogrodzie. Ich imponujące, duże kwiaty w żywych barwach są niezwykle efektowną ozdobą letniego ogrodu. Mimo że ich spektakularny wygląd może sugerować trudności w uprawie, w rzeczywistości tak nie jest. Nawet początkujący ogrodnicy mogą z powodzeniem uprawiać zdrowe cebulki lilii, przestrzegając kilku podstawowych wskazówek.
 
Bogactwo gatunków i odmian
 
Liliami nazywamy wiele gatunków roślin bylinowych. Charakteryzują się wyprostowaną łodygą, która w górnej części jest lekko rozgałęziona. Łodyga pokryta jest ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Na końcach pędów rośliny wypuszczają okazałe, podłużne pąki, które rozwijają się w piękne kwiaty. Najczęściej spotykane są duże, sześciopłatkowe kielichy. Większość odmian ma długie pręciki zakończone żółtymi lub rdzawymi pylnikami. Lilie to wysokie rośliny, z odmianami osiągającymi nawet dwa metry. Kolory kwiatów lilii są różnorodne, od różu i bieli, przez żółć, aż po pomarańcz. Wiele kwiatów ma dwa lub trzy kolory, często ozdobione paskami, kropkami czy cętkami. Lilie podzielone są na 9 grup, w tym lilie azjatyckie, orientalne, trąbkowe i mieszańce.
 
Gdzie sadzić lilie
 
Lilie są doskonałe na rabaty i jako kwiaty cięte. Różnorodność tych kwiatów sprawia, że są bardzo wszechstronne w ogrodzie. Pięknie komponują się z roślinami jednorocznymi i bylinami. Jasne kielichy lilii świetnie wyglądają obok kwiatów w odcieniach niebieskiego i fioletu. Interesujące kompozycje można uzyskać, sadząc lilie obok host. Inne tło dla lilii mogą stanowić krzewy liściaste i iglaste. Niskie odmiany lilii doskonale nadają się do skalniaków i pojemników.
 
Warunki uprawy lilii
 
Lilie najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale tolerują również częściowe zacienienie. Preferują glebę gliniasto-piaszczystą, dobrze przepuszczalną. Unikajmy sadzenia ich w ciężkiej, gliniastej glebie, gdzie woda może się gromadzić. Sadzenie lilii w towarzystwie innych bylin pomaga utrzymać chłodne korzenie i cebulki, podczas gdy kwiaty mogą cieszyć się słońcem. Lilie najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów.
 
Kiedy i jak sadzić lilie w ogrodzie
 
Cebule lilii najlepiej sadzić wiosną. Najbardziej odporne odmiany można sadzić już w marcu, ale większość cebulek sadzi się między drugą połową kwietnia a początkiem maja. Sadzenie wiosną jest szczególnie polecane dla odmian późno kwitnących. Lilie można również sadzić jesienią, we wrześniu i na początku października. Cebulki lilii posadzone jesienią powinny być chronione przed mrozem, przykrywając je słomą, torfem, liśćmi czy korą. Głębokość sadzenia cebulek wynosi 10-15 cm, z wyjątkiem lilii białej, która wymaga płytkiego sadzenia (około 2,5 cm).
 
Pielęgnacja lilii
 
Pielęgnacja lilii polega na regularnym podlewaniu i nawożeniu. Rośliny te potrzebują lekko wilgotnej gleby, zwłaszcza latem, gdy kwitną. Nawożenie należy prowadzić od wiosny do początku lipca, stosując nawozy wieloskładnikowe o niskiej zawartości azotu. Usuwanie przekwitłych kwiatów pozwala liliom kwitnąć dłużej i obficiej, ponieważ roślina nie traci energii na produkcję nasion. Ściółkowanie gleby korą sosnową lub torfem pomaga utrzymać wilgotność i lekko zakwasza podłoże, co jest korzystne dla wielu odmian lilii. Dodatkowo, ściółka chroni cebulki lilii przed przegrzaniem na słonecznych stanowiskach i zapobiega wzrostowi chwastów. Mieszańce azjatyckie nie wymagają wykopywania na zimę, ale warto je dobrze okryć. Lilie orientalne, znane z pachnących kwiatów, muszą być wykopane i przechowane w suchym torfie do ponownego sadzenia. Temperatura przechowywania nie powinna być niższa niż 2⁰C.
 
Podsumowanie
 
Lilie to kwiaty, które potrafią zachwycić każdego. Mają imponujące kwiaty i cudowny zapach. Są łatwe w uprawie, jeśli przed sadzeniem poznamy ich wymagania. Kwitnące od czerwca do sierpnia lilie to niezaprzeczalne królowe letnich ogrodów.
 
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.