17-03-20
Gm. Czersk. „Wojna i Pokój” Lwa Tołstoja
Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu

Dyskusyjny Klub Książki z Rytla 10 marca br. omawiał dzieło literatury rosyjskiej „Wojna i Pokój” Lwa Tołstoja. 

Widok czterech tomów nie przeszkodził naszym uczestnikom zaczytać się w lekturze. Najbardziej skupiliśmy się na postaciach kobiecych występujących w książce. Czy to święto Dnia Kobiet , które miało miejsce dwa dni wcześniej, czy akurat zbieg okoliczności przyczyniło się do dyskusji o kobietach?

Klubowicze znaleźli wiele powodów, dla których warto sięgnąć po lekturę. Przeczytaliśmy o losach kilku rosyjskich rodzin żyjących w latach 1805 – 1813. Poznaliśmy różnorodnych  bohaterów, którzy zostali przedstawieni przez autora w sposób wyjątkowy, obiektywny, emocjonalny, romantyczny.  Książka sprawiła, że mogliśmy przenieść się do petersburskiego życia rosyjskiej społeczności , wniknąć w ludzkie uczucia, piękno życia, losy ludzi, tęsknoty, pragnienia, intrygi kłamstwa. Pomimo, że jest to powieść historyczna wywoła  w nas sprzeczne uczucia takie jak płacz i śmiech zarazem, krzyk i zadumę. Dowiedzieliśmy się o wojnie i pokoju nie tylko w wymiarze historycznym, ale również w losach opisanych postaci.

Jedyną przeszkodą w całkowitym zanurzeniu się w lekturze są tłumaczenia wypowiedzi bohaterów w ich językach ojczystych napisane drobnym drukiem w przypisach, które rozpraszały w płynnym czytaniu.

Pomimo tych niedogodności książkę czyta się z zapartych tchem.  Zdecydowanie lektura jest godna do polecenia.

Mat. Biblioteka Publiczna w Czersku

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.