16-11-23
Czersk. BADANIE PSA
Męska sprawa! Tym razem ukłon
SP ZOZ w Czersku w stronę Panów!
W ramach profilaktyki raka prostaty SP ZOZ w Czersku zaprasza mężczyzn na badanie z krwi - PSA całkowitego w promocyjnej cenie 15 złotych. Pobrania odbywają się codziennie, od 7.15 do 9.30 w Gabinecie Zabiegowym/pokój 214.
O zaproszeniu na badania wspominała także wiceburmistrz Bogumiła Ropińska podczas ostatniej konferencji prasowej.
O zaproszeniu na badania wspominała także wiceburmistrz Bogumiła Ropińska podczas ostatniej konferencji prasowej.
PSA (Prostate Specific Antigen) czyli swoisty antygen sterczowy, jest to glikoproteina, którą produkują komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Antygen ten wykorzystywany jest do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Bardzo ważne, aby pamiętać, że PSA wytwarzane jest również przez całkowicie zdrowy nabłonek w obrębie prostaty i antygen ten jest obecny zarówno u osób ze zdrowym gruczołem, lekkim jego przerostem, w stanach zapalnych gruczołu, jak i u osób z rakiem stercza. Test PSA nie ma jasno określonych norm. Interpretację wyniku należy każdorazowo pozostawić lekarzowi. Często przyjmuję się za górną granicę stężenie 4ng/ml, ale nawet niższe wartości rzędu 1-2ng/ml mogą wymagać czujniejszej obserwacji u osób młodych (40 lat) oraz obciążonych dziedzicznie nowotworem stercza.
Test PSA jest wykonywany na podstawie laboratoryjnej oceny próbki krwi, a w połączeniu z oceną prostaty w badaniu przez odbytnicę (DRE) może pozwolić na podstawowe określenie konieczności dalszej diagnostyki w kierunku raka prostaty. Test PSA wbrew częstej opinii, nie jest badaniem przesiewowym, nawet jeśli PSA jest podwyższone, nie jest to jednoznaczne z tym, że dana osoba wymaga leczenia z powodu raka prostaty. Natomiast jest to ważna informacja w kontekście dalszej diagnostyki.
U kogo należy wykonać test PSA
Badanie PSA powinno być wykonywane w szczególności u mężczyzn powyżej 40 roku życia. Ważne też, aby badanie wykonywały regularnie (czyli raz w roku, na zlecenie lekarza) osoby, które są obciążane genetycznie, to znaczy takie, u których w rodzinie pojawił się wcześniej rak stercza. Rak prostaty najczęściej rozwija się praktycznie bezobjawowo, jednak istnieje kilka charakterystycznych symptomów, na które mężczyźni powinni być szczególnie wyczuleni, są to:
- krwawienie podczas mikcji,
- pieczenie w trakcie oddawania moczu,
- trudności z trzymaniem moczu,
- bóle podbrzusza, zaburzenia erekcji,
- występowanie krwi w spermie.
Jeśli mężczyzna zaobserwuje u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa, który po przeprowadzeniu rozmowy na ten temat, prawdopodobnie zleci między innymi wykonanie badania PSA.
SP ZOZ Czersk
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.