1-05-20
Region. Statystyka
Międzynarodowe Święto Pracy. Gdzie najłatwiej
można było znaleźć pracę i jakie były zarobki
na Pomorzu? [INFOGRAFIKA]


Fot. Pixabay.com

Z tej okazji Międzynarodowego Święta Pracy, które obchodzone jest 1 maja, Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował infografikę dotyczącą zatrudnienia w naszym województwie w ostatnich latach. Wnika z niej, że najłatwiej zatrudnienie można było znaleźć w Trójmieście i Słupsku, a najbardziej poszukiwani w 2019 r. byli pracownicy biurowi operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń. Czego jeszcze się dowiadujemy?

Infografika została opracowana na podstawie danych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Rynek pracy
W 2018 r. w województwie pomorskim pracowało prawie 890 tys. osób, w tym ponad 52 proc. stanowili mężczyźni. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 4506,18 zł i było wyższe niż w roku poprzednim. Najwięcej osób pracowało w Trójmieście i Słupsku. Na 1000 mieszkańców zatrudnionych było od 301 do 403 osób. To więcej niż średnia dla Pomorza, która wynosiła 279 osób. Najgorsza sytuacja była w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim, nowodworskim, malborskim i sztumskim. Tam pracę miało od 168 do 200 osób. Porównując sytuację na rynku pracy od 2010 r., to najlepsza była w 2018 r., kiedy zatrudnienie znalazło prawie 123 tys. osób. Natomiast najgorsza sytuacja na runku pracy była w 2010 r. (79 tys.).

Jaką wykształcenie mieli absolwenci?
W 2018 r. szkoły i uczelnie wyższe ukończyło 9297 osób, w tym 4649 mężczyzn. Natomiast zdecydowanie lepiej wykształcone były panie. Prawie 49 proc. z nich miało dyplom uczelni wyższej. Panów było o 17 proc. mniej. Wśród mężczyzn dużo było absolwentów szkół zawodowych (ponad 26 proc.). Wielu mężczyzn ukończyło też szkoły policealne i średnie zawodowe (ponad 25 proc.). Natomiast najmniej kobiet, bo zaledwie 12 proc. uczęszczało do szkół zawodowych.

Gdzie były wakaty?
W 2019 r. utworzono prawie 40 tys. nowych miejsc pracy, a na koniec IV kwartału było 8 tys. wakatów. Najwięcej nowych ofert pracy mieli pracownicy biurowi oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (po 1,8 tys. ofert). Pracodawcy poszukiwali też robotników przemysłowych i rzemieślników (1,2 tys. ofert) oraz specjalistów (1 tys. ofert). W najgorszej sytuacji wśród poszukujących zatrudnienia byli przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Dla nich przygotowano tylko 200 miejsc.

Historia święta
Międzynarodowe Święto Pracy przypada 1 maja. Na świecie obchodzone jest od 1890 r. Święto wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce jest świętem państwowym od 1950 r.

Dorota Kulka
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.