20-08-20
POMORSKIE. Spośród ponad przygotowanych 262 tys. bonów
Mieszkańcy Pomorza aktywowali
ponad 46 tys. bonów turystycznych


Polski Bon Turystyczny cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. W całym kraju aktywowano już ponad 716 tys. bonów, to przeszło 17 proc. z przygotowanych 4 mln. W naszym województwie beneficjenci aktywowali ponad 46 tys. z przygotowanych 262 tys. bonów.

Bon Turystyczny stanowi wsparcie zarówno dla polskich rodzin, jak i  krajowej branży turystycznej, która ucierpiał w wyniku epidemii Covid-19. Na każde dziecko, na które przyznany jest dodatek lub świadczenie wychowawcze przysługuje bon w wysokości 500 zł. Wyjątkiem są dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością, na które przysługuje „podwójny” bon turystyczny.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Bon można tam aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Mieszkańcy Pomorza bardzo chętnie korzystają z tego rozwiązania.

Spośród ponad przygotowanych 262 tys. bonów turystycznych, aktywowali już przeszło 46 tys., czyli 17,6 proc.  Najwięcej bonów, bo aż 21,3 proc. aktywowano w woj. śląskim, natomiast najmniej – 13,1 proc. w lubelskim. Bonem można płacić u podmiotów, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Do tej pory zarejestrowało się ich blisko 16 tys. Listę podmiotów można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

W drugiej transzy płatności za usługi sfinansowane bonami Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał na konta przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego ponad 44 mln zł w ramach Polskiego Bonu Turystycznego. Wsparcie trafiło do ok. 8,6 tys. podmiotów.

Regionalny Rzecznik Prasowy Krzysztof Cieszyński

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.