30-09-20
Gm. Czersk. Wrześniowe spotkanie DKK w Rytlu z książką
„Miłość w czasie zarazy” Gabriela Garcii Márqueza

W ubiegłym tygodniu, we wtorek 22 września odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu. Tym razem spotkaliśmy się stacjonarnie i dyskutowaliśmy o książce Gabriela Garcii Márqueza „Miłość w czasie zarazy”.

Gabriel Garcia Márquez (1928) Kolumbijski pisarz, dziennikarz, eseista. W 1982 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w założony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”. Dorobek literacki przyniósł mu światową sławę i wiele nagród. Márquez jest uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy realizmu magicznego.

„Miłość w czasach zarazy” jest niekonwencjonalnym spojrzeniem Márqueza na ludzkie uczucia, marzenia, namiętności i obawy związane z przemijaniem. To jedna z najpiękniejszych powieści o miłości.

Klubowicze z Rytla byli zachwyceni książką. Powieść przyniosła uczestnikom DKK ogromną przyjemność czytania. Co niektórzy znaleźli w książce ciekawą i oryginalną konstrukcję, zawoalowany komizm, dużo paradoksów, humoru, zderzania przeciwieństw.  „Miłość w czasie zarazy” wydała im się niepoważną igraszką autora, który odbiera powagę autorytetom, kpi z historycznych narracji. Na każdej stronie wplata językowe perełki i chce udowodnić czytelnikowi pogląd, że cierpliwość popłaca oraz pokazać czytelnikom, że miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody.

Márquez w swej książce zobrazował nam atmosferę z II połowy XIX wieku, w którą wkradają się co pewien czas epidemie cholery i wojny domowe. Autor napisał obszerną powieść o miłości i zrobił to w taki sposób, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy. „Miłość w czasach zarazy” to romans opisujący historię niecodziennego uczucia Florentino Arizy do Ferminy Dazy. To historia miłości, która złączyła dwoje młodych ludzi. Niestety przeciwności losu nie pozwoliły im na dopełnienie miłości. Ich uczuciu jest nieprzychylny ojciec Feminy, który wobec córki ma inne plany.  Dzięki uporowi i konsekwencji Florentina znalazła swój dalszy ciąg dopiero gdy minęło 51 lat, 9 miesięcy i 4 dni... Autor pokazał, że młodzieńcza miłość bohaterów przetrwała całe życie, aby u jego kresu znaleźć spełnienie.

Nie ujawniając z treści zbyt wiele, by nie odebrać przyjemności czytania, oraz nie zdradzić jakie życie prowadzili bohaterowie, kiedy ich drogi rozeszły się i jak wyboistą drogę spędzili zanim spotkali się ponownie, uczestnicy DKK w Rytlu zapraszają do lektury i polecają ją miłośnikom historii miłosnych.

GCK Biblioteka Publiczna w Czersku

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.