31-05-20
Gm. Czersk. UWAGA NA POŁĄCZENIA TELEFONICZNE Z EGZOTYCZNYCH KRAJÓW. MOŻESZ STRACIĆ DUŻO PIENIĘDZY
Czytelnik: Chciałbym ostrzec naszych mieszkańców,
bo jak widać nawet w Czersku zdarzają się takie sytuacje

Naciągacze wciąż dzwonią z zagranicznych numerów telefonów, aby wyłudzić od rozmówców pieniądze. Odbieranie takich połączeń lub oddzwanianie może zakończyć się wysokimi rachunkami. Po bardzo krótkim sygnale rozłączają się, licząc na to, że oddzwonimy.  Nie dajmy się nabrać! – przestrzega policja.

Nasz czytelnik informuje, że w nocy z piątku na sobotę (29/30.05) oraz wczoraj (30.05) w ciągu dnia miał właśnie dwa takie połączenia (nieodebrane) z egzotycznych krajów
(numery są automatycznie wybierane przez oszustów). Zamiast oddzwonić połączył się z operatorem swojej sieci, gdzie usłyszał, że gdy wybierze wskazany numer i jeśli dojdzie do „rozmowy” klient otrzymuje rachunek w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.
– Chciałbym ostrzec naszych mieszkańców, bo jak widać nawet w Czersku zdarzają się takie sytuacje – mówi.

Niestety zdarza się, że właściciele telefonów instynktownie odbierają, nie sprawdzając, jaki numer się wyświetla, często też oddzwaniając, co skutkuje automatycznym naliczeniem kosztów. Najczęściej poszkodowani nie zdają sobie sprawy, że padli ofiarą oszustwa do czasu opłaty rachunku. Fałszywe połączenia składają się często z dużej ilości liczb i mogą pochodzić z różnych krajów.

Podajemy przykładowe numery kierunkowe z egzotycznych krajów:

+247 - Wyspy Wniebowstąpienia

+243 - Demokratyczna Republika Konga,

+225 - Wybrzeże Kości Słoniowej,

+255 - Tanzania,

+245 - Gwinea Bissau.

Policja informuje, że w przypadku otrzymania takiego połączenia nie należy odbierać telefonu. Kiedy jednak już to zrobimy, usłyszymy sygnał połączenia lub fałszywy sygnał zakończenia rozmowy, należy wtedy natychmiast rozłączyć pseudo rozmówcę i upewnić się, że rozmowa rzeczywiście jest zakończona. Warto również przed podjęciem decyzji o odebraniu połączenia sprawdzić miejsce „nadania” połączenia. W wielu telefonach automatycznie wyświetla się ta informacja pod numerem telefonu, który do nas dzwoni.

SMS – kolejna metoda oszustów
Inną metodą oszustwa jest wysyłanie smsów z ostrzeżeniami dotyczącymi zaległości w płatnościach i propozycją oddzwonienia na podany w smsie numer telefonu, w celu informacji o szczegółach sprawy. W takim przypadku nie należy oddzwaniać. Jeżeli nawet posiadamy jakieś zaległości w płatnościach, firmy skontaktują się z nami, a propozycja oddzwonienia na podany, nieznany numer to najczęściej próba oszustwa, która będzie skutkować dla nas podwyższonym rachunkiem za telefon.

(red), KPP Chojnice
fot. www.piekary.slaska.policja.gov.pl

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.