10-10-20
Powiat chojnicki. DANE O RYNKU PRACY
Na pomorskim rynku pracy nadal daleko
do normalności. Co czeka nas jesienią tego roku?


Sierpień przyniósł krótkoterminową poprawę nastrojów na pomorskim rynku pracy. Jednak już miesiąc później przedsiębiorcy z większości sektorów ocenili koniunkturę gospodarczą znacznie gorzej. I, pomimo iż we wrześniu największy spadek ocen w tym zakresie odnotowano w sekcji handel hurtowy – minus 6,7 (miesiąc wcześniej – plus 2,6), to zdecydowanie najgorsze nastroje panowały w sekcji transport i gospodarka magazynowa. Tam wskaźnik klimatu koniunktury, mimo nieznacznej poprawy, pozostał na bardzo niskim poziomie minus 38,8 (w miesiącu wcześniejszym – minus 43,1).

Obecnie, po okresie intensywnego odmrażania gospodarki oraz letnim sezonie, gdzie z reguły sytuacja na rynku pracy w turystycznym regionie bywa stabilniejsza, widoczny jest w Pomorskiem wzrost populacji osób bez pracy – w sierpniu liczba bezrobotnych zwiększyła się w odniesieniu do lipca o ok. 0,5 tys., tj. o prawie 1%, a według szacunków na wrzesień br. zaobserwowaliśmy wzrost o kolejne 1,1 tys. osób, tj. o ponad 2%.

Wzrost liczby osób bezrobotnych ma bezpośrednie przełożenie także na wzrost stopy bezrobocia, która w sierpniu wyniosła 5,6%. To uplasowało nasz region na 5. miejscu w kraju zaraz po województwach: wielkopolskim, śląskim, mazowieckim i małopolskim. Szacunkowe dane za wrzesień br. wskazują, że stopa bezrobocia wzrośnie do poziomu 5,7%.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że od czasu zmniejszonych restrykcji, począwszy od maja do lipca tego roku, stopa bezrobocia utrzymywała się na stałym poziomie 5,5%. Z jednej strony obserwowany wzrost (o 0,1 pkt. proc. w stosunku do sierpnia i o 0,2 pkt. proc. w stosunku do lipca tego roku) nie jest duży, ale z drugiej strony w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego stopa bezrobocia wzrosła aż o 1,3 pkt. proc. Wówczas bezrobocie w województwie pomorskim było na rekordowo niskim poziomie 4,4%. Co prawda eksperci z sektora rynku pracy na początku pandemii wieszczyli dwucyfrowe bezrobocie na koniec roku kalendarzowego, aczkolwiek sądząc po nieznacznym – z miesiąca na miesiąc – wzroście stopy bezrobocia, ich przewidywania raczej się nie sprawdzą. Co jest bardzo pozytywną informacją z rynku pracy.

Niewątpliwie możliwa i coraz bardziej prawdopodobna, z uwagi na obecnie zauważalny wzrost zakażeń COVID-19, kolejna fala pandemii przynieść może pogorszenie kondycji przedsiębiorstw, szczególnie w branżach, które już ucierpiały wskutek nałożonych restrykcji.

Co istotne – nadal można korzystać ze wsparcia, jakie rząd przygotował przedsiębiorcom w formie tarcz antykryzysowych. Czy, na jak długo i w jakiej wysokości zostaną one przedłużone, w tym momencie trudno jeszcze wyrokować. Od jesieni na pewno rusza tarcza turystyczna. To ostatnio wprowadzona nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, forma pomocy dla branży turystycznej. Preferencyjne pożyczki na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz, w którym gromadzone będą pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne, a także postojowe i zawieszenie składek ZUS to tylko niektóre formy wsparcia przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju dla tego sektora.

We wrześniu bardziej optymistycznie
Po intensywnym czasie prac sezonowych, pozytywnym aspektem na rynku pracy z COVID-19 w tle, jest wzrost liczby ofert pracy. W Pomorskiem na ten moment jest ona zbliżona do tej sprzed okresu ścisłej pandemii – we wrześniu br. to 8,5 tys. ofert (o 1,9 tys. więcej niż w sierpniu). To dobry wynik. Należy jednak też mieć na uwadze, że liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy stanowi tylko pewną część ofert rekrutacyjnych, co nie daje pełnej wiedzy o faktycznej sytuacji na rynku pracy.

Pozytywnym zjawiskiem jest utrzymujący się wysoki popyt na pracowników z zagranicy. Pomorscy pracodawcy nadal chętnie zatrudniają obcokrajowców w swoich firmach. Być może forma krótkoterminowych umów ma tutaj decydujące znaczenie. W sierpniu liczba takich oświadczeń wyniosła 11,7 tys., ale była niestety mniejsza o 2,1 tys. w porównaniu z lipcem tego roku. Za to kolejny miesiąc przyniósł nieoczekiwany zwrot sytuacji w tym aspekcie. Okazał się rekordowym miesiącem jak do tej pory pod względem liczby wydanych oświadczeń – 14,2 tys. Nadal najliczniejszą grupą, decydującą się na pracę w naszym regionie, są Ukraińcy. Są oni obecnie zatrudniani niemal w każdej branży.

Pomimo optymistycznych akcentów, na pomorskim rynku pracy nadal daleko jeszcze do normalności, tej sprzed okresu pandemii. Widać to chociażby po nastrojach pracowników. Na powrót do rynku pracownika niewątpliwie przyjdzie jeszcze poczekać, o ile faktycznie taki okres powróci. To zdecydowanie mniej komfortowa sytuacja dla osób młodych, wchodzących na rynek pracy. Proponowane im oferty pracy są gorzej płatne, mniej jest staży i szkoleń.

Tymczasem istotne jest to, aby stawić czoło zastanej rzeczywistości i elastycznie dopasować się do dynamicznych zmian na rynku pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z  Danymi szacunkowymi o rynku pracy w województwie pomorskim, wrzesień 2020 r. (944KB), pdf oraz Informacją miesięczną, sierpień 2020 (2,32MB), pdf.

Informacje o rynku pracy w województwie pomorskim dostępne są także na www.porp.pl/pl/opracowania.

Oprac.: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy oraz Zespół redakcyjny PORP,  WUP Gdańsk.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.