Artykuł reklamowy
Najtańszy kredyt konsolidacyjny – na co należy
zwrócić uwagę?

Konsolidacja to połączenie kilku kredytów w jeden, które przy okazji pozwala obniżyć miesięczne obciążenia związane ze spłatą zadłużenia. Jest to usługa bankowa, z której chętnie korzystają osoby mające na głowie zbyt wiele zobowiązań do spłaty.

Większość ekspertów radzi im wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny dostępny na Totalmoney – dowiedz się dlaczego, a także w jaki sposób znaleźć taką ofertę.

Dlaczego warto wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem przeznaczonym dla zadłużonych, a konkretnie tych osób, które zaciągnęły zbyt wiele zobowiązań i przestają radzić sobie z ich spłatą. Do sytuacji takiej nietrudno doprowadzić – wystarczy skorzystać w krótkim czasie z kilku takich produktów jak pożyczka gotówka, karta kredytowa, czy zakup sprzętu na raty. W efekcie każdego miesiąca należy spłacać nawet kilka rat, co może stanowić problem i organizacyjny i finansowy. Kredyt konsolidacyjny służy do połączenia tych wszystkich rat w jedną – jeśli wybierze się odpowiednio długi okres spłaty takiego kredytu, może być ona w niewielkiej wysokości, co jeszcze bardziej ułatwi spłatę zadłużenia.

Konsolidacja jest bardzo popularną usługą bankową, ponieważ osób borykających się z nadmiernym zadłużeniem nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że usługa ta nie jest darmowa. Kredyt konsolidacyjny należy spłacać w comiesięcznych ratach, które obejmują część kapitałową oraz odsetkową. Odsetki powiększają ogólną sumę zadłużenia, dlatego każdemu kredytobiorcy powinno zależeć na tym, by były one jak najniższe.

Wybór najtańszej oferty wiąże się także z innymi korzyściami – dzięki niższym odsetkom można liczyć na niższe miesięczne raty, co z kolei umożliwia skrócenie okresu spłaty zobowiązania.

Tani kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę?

Skoro należy wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny, warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać taką ofertę. Usługę oferuje już praktycznie każdy bank, a do wyboru są najczęściej dwa rodzaje produktów:

-           kredyt konsolidacyjny gotówkowy – umożliwia on połączenie zobowiązań o wartości nieprzekraczającej 200 tys. złotych, a jego oprocentowanie jest zbliżone do zwykłych kredytów gotówkowych na dowolny cel i wynosi około 8-10%,

-           kredyt konsolidacyjny hipoteczny – jest tańszy od gotówkowego (jego oprocentowanie wynosi średnio około 4-5%), ale wymaga zabezpieczenia na nieruchomości i służy do konsolidacji większych zobowiązań.

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju produktu należy dokonać wyboru oferty. Poszczególne banki proponują podobne kredyty pod względem ogólnych zasad ich udzielania, ale różnią się one detalami, z których najważniejsze dotyczą właśnie kosztów zaciągnięcia zobowiązania.

Chcąc wybrać tani kredyt konsolidacyjny, należy przy porównaniu ofert zwrócić uwagę na następujące parametry:

-           oprocentowanie nominalne – jest to główny koszt zaciągnięcia zobowiązania; na podstawie oprocentowania wyliczane są odsetki, które są doliczane do każdej raty,

-           wysokość prowizji – niektóre banki proponują promocyjne kredyty z prowizją 0%, wówczas jednak należy liczyć się z nieco wyższym oprocentowaniem,

-           opłaty dodatkowe – w przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych banki rzadko je pobierają, ale można spotkać się np. z opłata przygotowawczą, czy z tytułu rozpatrzenia wniosku; na dodatkowe koszty należy nastawić się natomiast przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, które wiążą się np. z opłatą za wycenę nieruchomości, czy ubezpieczeniem.

 Jak szybko znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?

Porównanie wszystkich parametrów decydujących o koszcie zaciągnięcia zobowiązania jest dość trudne dla osób nieznających się dobrze na finansach. Właśnie dlatego banki obowiązkowo powinny podawać w swoich ofertach wysokość RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która odzwierciedla w procentach całkowity koszt zaciągnięcia zobowiązania w ujęciu rocznym. W praktyce więc wystarczy porównać oferty właśnie według tego wskaźnika – najtańszy kredyt konsolidacyjny będzie miał najniższe RRSO.

 W porównaniu ofert według RRSO bardzo pomocny okazuje się ranking kredytów konsolidacyjnych. Zazwyczaj prezentuje on w jednym miejscu listę najlepszych ofert bankowych w danym miesiącu – można więc na niej znaleźć aktualne promocje i oferty specjalne, które najczęściej dają okazję do zaciągnięcia zobowiązania po niskich kosztach. Rankingi są dostępne bezpłatnie w Internecie – dzięki nim można oszczędzić czas i pieniądze, ponieważ zwiększają szansę na znalezienie rzeczywiście najtańszej oferty.

 Po wybraniu produktu w rankingu warto potwierdzić wysokość RRSO, oprocentowania i prowizji bezpośrednio na stronie internetowej banku. Należy również dokładnie zapoznać się z warunkami kredytu konsolidacyjnego np. w jakiej wysokości można go zaciągnąć, na jaki okres, a także jakie produkty za jego pomocą można połączyć. Dopiero wtedy można mieć pewność, że wybrana oferta jest faktycznie korzystna i pasująca do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.