13-05-20
Powiat chojnicki. Próba oszustwa również w Czersku
Nie działajmy pochopnie, by nie stracić
pieniędzy metodą na tzw. BLIKA

Policjanci od dłuższego czasu ostrzegają użytkowników portali społecznościowych przed oszustwami internetowymi, gdzie ofiarami padają użytkownicy systemu płatniczego Blik. Wczoraj mieszkanka Chojnic padła ofiarą właśnie takiego oszustwa i straciła kilkaset złotych przekazując kod rzekomemu znajomemu. Policjanci przypominają – strzeż pilnie swoich danych do kont społecznościowych i nie udostępniaj ich nikomu pod żadnym pozorem. Jeśli otrzymałeś prośbę o pożyczkę przelewem Blik zastanów się i nie działaj pochopnie. Bądźmy czujni, nie dajmy się zwieźć pozorom i presji wywołanej przez przestępców.

Metoda "na BLIK-a" to coraz częściej wykorzystywana przez przestępców forma oszustwa internetowego. Przestępcy podszywają się pod znajomych lub członków rodziny swoich ofiar, a następnie żerują na ich naiwności i łatwowierności.

O takim właśnie oszustwie metodą na „ Blik-a" policjanci zostali poinformowani wczoraj po południu. Na komendę zgłosiła się 28-letnia kobieta, która została w ten sposób okradziona. Jak się okazało, najpierw dostała wiadomość za pośrednictwem popularnego komunikatora, której nadawcą był rzekomo jej bliski znajomy. Mężczyzna poprosił w ten sposób o pomoc w sfinalizowaniu bardzo ważnego zamówienia przez internet. Poinformował w wysłanej wiadomości przez komunikator, że pożyczone pieniądze zwróci jej wieczorem. Kobieta nie zorientowała się, że pada ofiarą oszusta i przekazała kod Blik, a złodziej w tym czasie wypłacił z bankomatu kilkaset złotych.


Jedna z naszych czytelniczek informuje, że do próby wyłudzenia pieniędzy za pomocą tej metody miało też dojść w Czersku, jednak osoba, która otrzymała wiadomość przez komunikator w porę zorientowała się, że ma najprawdopodobniej z oszustem (red).

Kolejny raz apelujemy o ostrożność. Metoda na tzw. Blika, to forma oszustwa, którą posługują się przestępcy wyłudzający pieniądze. Kradną w sieci “tożsamość osoby”. Następnie podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie hasła Blik.

Oszuści najczęściej dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, bądź pomoc w opłaceniu lekarstw, obiecując zwrot środków finansowych w jak najszybszym czasie.

Pamiętajmy o ostrożnym korzystaniu z urządzeń z dostępem do internetu, gdyż tylko czujność i rozwaga, mogą zapobiec oszustwu. Należy pamiętać o pilnowaniu haseł dostępowych, o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania czy o nieotwieraniu maili od nieznanych nadawców, a w szczególności linków w tych mailach, które powodują, że po otworzeniu takiego linka tracimy wszystkie oszczędności z naszego konta.

Jeżeli otrzymałeś prośbę o pożyczkę przelewem Blik zastanów się spokojnie i nie działaj pochopnie. Jeżeli masz możliwość zadzwoń do znajomego i spytaj go, czy to on wysłał wiadomość. Nie podawaj obcym osobom kodów do płatności mobilnych bez upewnienia się, że rzeczywiście prawdziwy nasz znajomy lub członek rodziny potrzebuje pomocy. Nie przesyłaj pieniędzy na obce numery telefonów.

Aby ograniczyć możliwość przejęcia konta na FB, pamiętaj aby ustawić dwu stopniowe uwierzytelnienie logowania np. poza hasłem dodatkowo kod otrzymywany SMS-em.

KPP Chojnice, (red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.