Artykuł zewnętrzny
Nie masz zniżek? Ile zapłacisz za OC samochodu?



Każdy właściciel pojazdu czeka, żeby wypracować sobie zniżki za bezszkodową jazdę na OC swojego samochodu. Trwa to kilka lat, ale na pewno jest odczuwalną ulgą dla portfela kierowcy. Czy wiesz, za co naliczane są zniżki OC? Z jakich powodów możesz nie mieć zniżek? Ile zapłacisz wtedy za polisę OC? Sprawdź!

Od czego zależy cena OC?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym otrzymuje odszkodowanie z polisy sprawcy. U każdego ubezpieczyciela zakres tej polisy jest taki sam. Skąd więc różnice w cenie? Wszystko zależy od zniżek, które możesz wypracować. Jednak to nie wszystko. Do tego dochodzą takie kwestie jak informacje na temat właściciela pojazdu oraz parametry samochodu. W przypadku danych dotyczących auta chodzi przede wszystkim o:

-markę

-model

-pojemność silnika

-sposób użytkowania

-rocznik

-przebieg.

Z kolei jeśli chodzi o kierowcę, dla ubezpieczyciela ważne są dane na temat:

-wieku

-miejsca zamieszkania

-czasu posiadania prawa jazdy

-stanu cywilnego

-posiadania dzieci

-wykonywanego zawodu

-historii ubezpieczenia.

To wszystko składa się na sumę, którą zapłacimy za naszą polisę OC. Więcej na ten temat piszemy w artykule https://mubi.pl/poradniki/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek-za-bezszkodowa-jazde/


Jak nalicza się zniżki OC?

Każdy młody kierowca czeka, by zyskać zniżki i w rezultacie płacić coraz mniej za OC. Bezszkodowa jazda to jeden z elementów preferowanych przez ubezpieczycieli. W rezultacie za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca powinien zyskać 10% zniżki i już po 6 latach zyskać wytęsknione 60 - 70%. Jednak okazuje się, że w praktyce towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują tej kalkulacji indywidualnie. Oznacza to, że maksymalny poziom zniżek można uzyskać już po 3 latach w MTU, po 6 latach jak w firmach Aviva, Link4, Proama lub dopiero po 10 latach, jak jest w przypadku Gothaer.


Brak zniżek – powody

Podstawowym powodem braku zniżek w przypadku kierowcy jest po prostu rozpoczęcie przygody za kółkiem. Każdy początkujący kierowca musi zniżki wypracować. Ale istnieje także druga możliwość. Wystarczy spowodować nawet drobną kolizję, a znów zapłacimy więcej za OC. Większość towarzystw np. Aviva, Benefia, Link4 podwyższa wtedy składkę o 10%. Jednak niektóre firmy z powodu szkody zwiększają cenę OC w kolejnym roku o 20% - Axa, Allianz, a nawet o 30% - Generali, Proama.

Dlatego, aby zachować zniżki, warto wykupić u ubezpieczyciela opcję ochrony od utraty zniżek. Dzięki niej każdy, kto do tej pory jeździł bezszkodowo, zachowa procent zniżki, ale tylko w przypadku jednej szkody w trwania czasie polisy.


Kto zapłaci mniej?

Na pewno ten, kto preferuje bezpieczeństwo na drodze. Niższe ceny wiążą się właśnie z mniejszym ryzykiem. Dlatego za polisę OC płacą mniej doświadczeni kierowcy, którzy jeżdżą bezpieczniej. Do tego dochodzi ustabilizowany tryb życia, posiadanie dzieci, mile widziany jest także nowy, bardzo bezpieczny samochód z salonu, najlepiej o niewielkiej pojemności silnika. Ale najważniejszy czynnik to historia ubezpieczenia, która dokumentuje bezszkodową jazdę kierowcy. Wówczas OC może kosztować nawet o kilkadziesiąt procent mniej od wyjściowej ceny.

Porównamy to na przykładzie 33-letniego właściciela Dacii Logan z Zielonej Góry. W pierwszym przypadku kierowca ma 8 lat bezszkodowej jazdy. W drugim, przydarzyła mu się szkoda w ubiegłym roku. Kalkulację przeprowadzono na stronie https://mubi.pl/




Zapłać mniej za OC mimo braku zniżek

W przypadku młodego kierowcy nie ma szans na zniżki. Jeśli więc chcemy kupić tańszą polisę OC, oszczędności trzeba szukać gdzie indziej. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Jak wynika z danych porównywarki OC Mubi.pl z września 2019, kierowcy w przedziale wiekowym 18-25 lat za OC płacą średnio 1527 zł. Świetnym sposobem na kupienie OC za niższą kwotę jest ubezpieczenie auta ze współwłaścicielem. Młody kierowca, który w ten sposób ubezpieczy auto, wydaje na OC średnio 1230 zł.

Podsumowanie:

1. Na cenę polisy OC wpływają zarówno informacje o kierowcy jak i parametry pojazdu.

2. Dzięki bezszkodowej jeździe zyskujemy nawet kilkadziesiąt procent zniżki za OC.

3. Mimo braku zniżek można zapłacić mniej za OC.

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.