11-05-20
Region. Min. rzeka Wda,  Jezioro Wdzydzkie oraz Bory Tucholskie
Nowe przystanie kajakowe czekają
na kajakarzy i koniec epidemii [ZDJĘCIA]

Mimo panującej epidemii, od początku roku trwają prace na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Dzięki nim, w ciągu kilku ostatnich miesięcy udostępniono kajakarzom ponad 10 nowych, wygodnych przystani, kilka pomostów pływających oraz dwie przenoski. Będzie można z nich korzystać, gdy tylko skończy się epidemia i zostaną zniesione zakazy dotyczące turystyki.

Nowa infrastruktura na pomorskich rzekach i jeziorach to przedsięwzięcie Pomorskie Szlaki Kajakowe, które realizuje samorząd województwa pomorskiego we współpracy z samorządami lokalnymi i w partnerstwie prywatnym.

Wda – pomysł dla początkujących
Na cieszącej się dużą popularnością wśród kajakarzy Wdzie można korzystać już z całkowicie nowej infrastruktury kajakowej. Powstały m.in. dwie przenoski w Papierni i w Lipuszu przy młynie i cztery małe przystanie. Nowe przystanie stanęły przy szkole w Lipuszu, w Szwedzkim Ostrowie, nad Jeziorem Lubiszewskim oraz nad Jeziorem Wieckim, gdzie warto rozpocząć spływ kajakowy Wdą.

Również na terenie gm. Kaliska szlak kajakowy na Wdzie wzbogacił się o nową przystań. W miejscowości Czubek kajakarze mogą korzystać z wygodnego pomostu, wiaty oraz toalet w formie toi toi. Samo położenie przystani jest zjawiskowe, więc w przerwie od wiosłowania można wybrać się na leśny spacer.

Rzekę szczególnie polubiły osoby początkujące ze względu na znaczną szerokość, brak trudnych do pokonania przeszkód i wolny lub umiarkowanie szybki nurt w górnym odcinku rzeki. Na szlaku rzeki Wdy położone są Wdzydzki i Wdecki Park Krajobrazowy oraz liczne atrakcje turystyczne. Najpopularniejszym odcinkiem rzeki jest trasa od Lipusza do Tlenia. Na taki spływ trzeba poświęcić około 7 dni. Biegnie on przez Kaszubskie Morze, czyli zespół rynnowych Jezior Wdzydzkich, jak również przez rozległy kompleks leśny Borów Tucholskich.

A jeśli nie Wda, to może Kamienica?
Kamienica to zdecydowanie mniej popularna rzeka, która ze względu na swój charakter i drzewa oraz kamienie w nurcie, zaliczana jest do rzek bardzo trudnych. Najlepiej na spływ Kamienicą wybrać jednoosobowy kajak, a spływ podzielić na trzy etapy: od Tuchomia do Modrzejewa (9 km), potem do osady Kamieńc (14 km), a ostatni od miejscowości Kamieńc do Gałąźni Małej (11 km). Na trasie można zatrzymać się na czterech nowych przystaniach w Tuchomiu, Modrzejewie, Modrzejewie (gm. Tuchomie) i w Kamieńcu. Wszędzie dostępne są ławki, wiaty i miejsca na rozpalenie ogniska. Dodatkowo przystań w Tuchomiu oferuje łazienki i toalety.

Dla bardziej doświadczonych – nawet 154 km przygody na Wierzycy
Dwie nowe przystanie powstały również na szlaku Wierzycy. Mowa o Wielkim Podlesiu nad jeziorem Zagnanie i o Kościerzynie nad jeziorem Wierzysko. Kajakarze mogą korzystać z przystani wyposażonych z wiaty, ławostoły oraz pomostów.

Przystań nad jeziorem Wierzysko to miejsce, z których warto wyruszyć na dłuższy spływ kajakowy. Rzeką można dopłynąć aż do Gniewu, pokonując łącznie 154 km. Wierzyca to jednak rzeka dla bardziej doświadczonych wodniaków, ponieważ prowadzi przez dzikie i rzadko zamieszkałe tereny i posiada wysokie, zarośnięte, niedostępne brzegi, a w jej nurcie można spotkać wiele zwalonych drzew i ukrytych pod wodą głazów. Wierzyca pięknie meandruje, często zmienia kierunek przez co bywa bardzo zdradliwa.

Spływ Martwą Wisłą
Nowe przystanie z pełną infrastrukturą zyskała także Martwa Wisła na terenie gm. Cedry Wielkie. W Błotniku do dużego kompleksu żeglarskiego z pomostami cumowniczymi i bosmanatami dołączyła przystań kajakowa. Miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać z pomostu pływającego, toalet i sanitariatów. Znalazło się także miejsce na stojaki na kajaki i rowery. Dodatkowo w Błotniku znajduje się także szkółka żeglarska, plac do zimowania jachtów i parking. Z kolei w Trzcinisku oprócz pomostu pływającego stanęła wiata i ławki, plac zabaw dla dzieci i miejsce rozładunku kajaków.

Na Raduni też nowości
Kolejne duże zmiany w ostatnich miesiącach dotyczą także popularnej Raduni. W Trątkownicy stanęła nowa przystań z wygodną wiatą, stolikami w cieniu drzew i koszami na śmieci. Kajakarze mogą korzystać z pomostu na wodzie i drewnianego slipu do wodowania kajaków, które znacznie ułatwiają rozpoczęcie lub zakończenie spływu.

Aleksandra Chalińska / KW
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Czytaj także:
Pomorskie Szlaki Kajakowe w budowie: 116 inwestycji i 420 km szlaku

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.