2-07-19
Region. Pomorskie Szlaki Kajakowe coraz wygodniejsze
Nowe stanice wodne, przystanie i miejsca odpoczynku
Dzięki inwestycjom pomorskie szlaki wodne stają coraz bardziej nowoczesne i przyjazne aktywnemu odpoczynkowi. W ostatnim czasie do użytku zostały oddane kolejne stanice z wygodnymi pomostami, przenoskami, slipami do wodowania, wiatami, a nawet miejscami na ognisko i parkingami rowerowymi. Zobacz, gdzie warto wybrać się na kajak w Pomorskiem!
Na terenie województwa pomorskiego jest 40 niezwykłych szlaków kajakowych, liczących prawie 1,6 tys. km. Są wśród nich zarówno trasy o leniwym nurcie, idealne na początek przygody z kajakiem, jak i trudne odcinki o charakterze górskim, rekomendowane bardziej doświadczonym wodniakom. Dzięki inwestycjom stają się przyjaźniejsze wodniakom.
Pięć nowych przystani w gminie Stegna
Miłośnicy kajaków i Żuław nie mogą ominąć w tym roku gminy Stegna. W ostatnich miesiącach zostało oddanych do użytku aż pięć nowych przystani kajakowych, w tym dwie węzłowe (etapowe). To przystanie w Drewnicy, Rybinie, Chełmku Osada, Tujsku oraz w Stobcu. W ramach projektu Kajakiem przez Żuławy przystanie zyskały wiaty, slipy, wygodne pomosty pływające oraz miejsca relaksu – paleniska i wiaty z ławami oraz stołami.
Przystanie powstały na dwóch pomorskich rzekach – Szkarpawie i Tudze. Ta pierwsza jest szeroka i niemal pozbawiona nurtu. Tereny, przez które przepływa, obfitują w urokliwe miejsca oraz interesujące zabytki. Szkarpawą można udać się na wycieczkę w kierunku Zalewu Wiślanego lub, wiosłując w kierunku zachodnim, dotrzeć do Śluzy Gdańska Głowa. Z kolei Tuga jest bardziej kręta, ale równie malownicza i spokojna. Płynie przez samo serce Żuław Wiślanych, a na trasie spływu można podziwiać dzikie zakątki i zabytki architektury.
Nowe miejsca dla kajakarzy na Brdzie
Szlak Brdy to jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w województwie pomorskim. Nic dziwnego – to bardzo urokliwa i różnorodna rzeka, z której atrakcji mogą skorzystać zarówno początkujący, jak i doświadczeni wodniacy.
Na szlaku Brdy, znajdującym się w granicach gminy Przechlewo, powstało sześć nowych przystani kajakowych: w Żołnie, Nowej Brdzie, Folbryku, w Przechlewie oraz Starym Kleśniku. Dodatkowe dwie stanice kajakarskie zyskała rzeka Ruda, która jest prawobrzeżnym dopływem Brdy (w Suszce i Rudnikach). Rzeka na tym odcinku jest dosyć wąska, a nurt trochę szybszy niż w pozostałych częściach rzeki. W okolicach rezerwatu Przytoń, gdzie znajduje się część nowych przystani, szlak jest nieco trudniejszy ze względu na liczne powalone drzewa. Kajakarze na tym szlaku mogą już korzystać z nowych pomostów oraz miejsc wypoczynku – wiat, ław oraz palenisk do ognisk.
Przystań w Rutkach na Raduni
Radunia to jedyna rzeka w Polsce, która w tak dużym stopniu została zagospodarowana do wytwarzania energii elektrycznej. Na jej szlaku znajdują się liczne, w większości zabytkowe elektrownie wodne, produkujące prąd, który zasila okoliczne tereny. W Rutkach na Raduni można korzystać już z nowej przystani, wiaty i wygodnych ław do odpoczynku. Przystań w Rutkach to dobre miejsce na rozpoczęcie spływu w kierunku Żukowa i Pruszcza Gdańskiego.
Górny odcinek Raduni też się zmienia
Również w górnym odcinku rzeki Raduni w Goręczynie, Somoninie oraz w Ostrzycach powstała nowa infrastruktura kajakowa. Na terenie przystani w Goręczynie powstały m.in.: plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko, do grillowania oraz budynek z prysznicem i toaletą, a także małą kuchnią wyposażoną w zlew oraz miejsce do przygotowania posiłków. Z kolei przystań kajakowa w Somoninie wyposażona została w m.in.: pomost służący do wodowania i cumowania kajaków, wiaty, budynek z sanitariatami oraz miejsca odpoczynku i relaksu. W Ostrzycach na kajakarzy czeka nowy pomost wraz z małą architekturą, która umożliwia bezpieczne wyciąganie kajaków przed progiem wodnym.
Zmiany na Słupi
Z nowych miejsc na mapie pomorskiego kajakarstwa mogą skorzystać wodniacy wybierający się na spływ rzeką Słupią. W ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe – Szlak Górnej Słupi w centrum Sulęczyna oraz nad jeziorem Węgorzyno powstały dwie przystanie kajakowe, a w Mściszewicach – niewielka przenoska. Wszystkie inwestycje wyposażone są w pomosty, wiaty, ławostoły oraz oznakowanie.
Budowa i modernizacja szlaków to przedsięwzięcie Samorządu Województwa Pomorskiego. Łącznie w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe do 2022 roku zostanie wykonanych aż 230 różnorodnych zadań inwestycyjnych na 15 pomorskich rzekach. Powstają m.in. nowe pola biwakowe, stanice kajakowe, miejsca wodowania, przenoski. Ponadto szlaki zostaną oznakowane zgodnie z obowiązującymi standardami. Wartość projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe to 58 mln zł. Więcej informacji o projekcie na stronie Departamentu Turystki UMWP.
Aleksandra Chalińska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.