10-06-21
POMORSKIE. W formie elektronicznej - 45 dni na zwrot nadpłat zamiast trzech miesięcy
Nowy rekord w woj. pomorskim – prawie 90 %
podatników rozliczyło PIT przez Internet


- 1 mln 165 046 deklaracji podatkowych za 2020 r. złożono elektronicznie w woj. pomorskim.
- Za pomocą usługi Twój e-PIT rozliczono 605.492 zeznań, co stanowi ponad połowę zeznań elektronicznych.
- Tylko 133.428 zeznań rocznych zostało przesłanych w wersji papierowej.


Statystyki potwierdzają rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT. Zeznań elektronicznych za 2019 r. do urzędów skarbowych woj. pomorskiego złożono 1.032.928, a PIT-ów za 2020r. już 1.165.046, tj. o ponad 4 % więcej zeznań niż w roku ubiegłym.

Podatnicy jeszcze chętniej niż rok wcześniej korzystali z automatycznego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Przygotowane zostały tam zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Uwzględniono w nich m.in. ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia.

Dzięki usłudze Twój e-PIT ponad 235 tys. pomorskich podatników nie musiało nic robić aby rozliczyć swoją deklarację.  W zeszłym roku to 161.524 osoby z naszego województwa nie zajrzały w ogóle do swoich deklaracji. Prawie 40 % PITów ze wszystkich w usłudze Twój e-PIT zostało 30 kwietnia 2021 r. automatycznie złożonych na podstawie rozliczeń przygotowanych w tej usłudze przez Krajową Administrację Skarbową.

Oprócz wygody i bezpieczeństwa elektroniczna forma rozliczenia daje jeszcze jedną istotną korzyść - przyspiesza zwrot nadpłaconego podatku. Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej przez usługę e-PIT lub system e-Deklaracje mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Urzędy skarbowe mają wówczas maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłat z zeznań złożonych elektronicznie. W przypadku deklaracji złożonych papierowo termin ten wynosi trzy miesiące.
 
Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.