12-10-20
Powiat kościerski.  Wysokiej jakości obraz przy wykorzystaniu niskiej dawki promieniowania
Nowy tomograf w Kościerzynie pomoże
w diagnostyce zakażeń wirusem SARS-COV-2


Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie ma nowy tomograf komputerowy. Urządzenie będzie wykorzystywane m.in. do wykrywania zmian obrazowych w płucach u pacjentów zakażonych koronawirusem.


Nowoczesna pracownia TK została uruchomiona w kościerskim szpitalu 5 października 2020 r.

Diagnostyka przy niższej dawce promieniowania
Nowy tomograf komputerowy Revolution EVO jest wyposażony w zaawansowane oprogramowanie pomagające w diagnostyce pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. – Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego oprogramowania, w sposób precyzyjny i szybki pozwoli ocenić zmiany chorobowe w płucach, a tym samym potwierdzić lub wykluczyć zmiany wskazujące na zakażenie SARS CoV-2 – wyjaśnia dyrektor ds. medycznych szpitala Jacek Surwiło. Co ważne, 128-warstwowy aparat tomografii komputerowej uzyskuje wysokiej jakości obraz przy wykorzystaniu niskiej dawki promieniowania. – Szeroki zakres narzędzi do zarządzania dawką promieniowania oraz nowoczesne systemy rekonstrukcji, pozwalają na ograniczenie wad obrazu i zwiększenie precyzyjności badania – dodaje Surwiło.

Aparat został kupiony w ramach funduszy europejskich i projektu dotyczącego Utworzenia na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych. Jest to I etap w ramach RPO WP na lata 2014-2020, a wartość inwestycji wyniosła prawie 3 mln zł.
 

Zakład Diagnostyki Obrazowej w szpitalu w Kościerzynie. Fot. materiał prasowy szpitala


Gdzie jest pracownia?
Zakład Diagnostyki Obrazowej z Pracownią TK oraz RTG znajdują się na zewnątrz placówki, na tyłach budynku szpitala. – Pracownia jest w pełni funkcjonalna, zapewniając komfort pacjentom i personelowi. Umiejscowienie jej w zewnętrznej części szpitala, gwarantuje w czasie pandemii najwyższy poziom bezpieczeństwa dla osób przebywających w szpitalu – informuje Marta Hess ze szpitala w Kościerzynie.

Wzbogacenie zakładu o nowy sprzęt pozwoli na zwiększenie jakości świadczeń oraz zapewnienie kompleksowej diagnostyki pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie nie tylko w czasach pandemii, ale i w przyszłości.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.