O czym warto pamiętać, wybierając się na narty za granicą?
Jeśli chcesz spędzić przyjemne wczasy na nartach za granicą, powinieneś się odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego, gdzie zamierzasz spędzić czas wolny i jaki jest poziom twojego zaawansowania w jeździe na nartach, przygotowanie się do wyjazdu to podstawa. Sprawdź, o czym pamiętać, wybierając się na narty do Austrii, Szwajcarii, Francji czy Hiszpanii.
Jaki kierunek wybrać i co spakować?
Niezależnie od poziomu przygotowania, jazda na nartach może być świetną rozrywką i wspaniałą przyjemnością. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze mogą miło spędzać czas na stoku. Wybierać mogą wśród wielu profesjonalnych, doskonale przygotowanych kurortów na świecie. W Europie mamy wiele ciekawych kierunków pod kątem jazdy na nartach. Jednym z najpopularniejszych są m.in. Włochy, gdzie narciarze doświadczać mogą niezapomnianych wrażeń na stokach. Nie wiesz, jak przygotować się na wyjazd narciarski do Italii? Możesz sprawdzić to m.in. w tym miejscu: https://www.polisanarciarska.pl/poradniki/wyjezdzam-na-narty-do-wloch-jak-sie-przygotowac.
Wyjazd na narty do Włoch, Francji, Hiszpanii, Austrii czy Szwajcarii może być niezapomnianą przygodą. To idealna okazja do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zarówno amatorzy, jak i zaawansowani narciarze powinni jednak odpowiednio wcześniej przygotować swój plan podróży. Wśród podstawowych punktów jest oczywiście miejsce wyjazdu. O jego wyborze zadecydować może m.in. odległość od domu, budżet i czas wolny. Dzięki różnorodności tras narciarskich każdy może wybrać dobre miejsce dla siebie.
Sporządzić wypada też listę potrzebnych przedmiotów. Poza kartą EKUZ i wykupieniem polisy turystycznej, o czym pomówimy za chwilę, wypada również spakować podstawowe rzeczy. Wśród nich wymienić można m.in. kask, gogle, sprzęt narciarski, ciepłe ubrania czy krem z wysokim filtrem. Część z nich można bez problemu wypożyczyć w wybranym ośrodku narciarskim, więc jeśli masz ograniczony bagaż, zdecyduj się na taką opcję. Nie zapomnij o zapasowych ciuchach zimowych i dodatkach, takich jak rękawice, czapka, bielizna termoaktywna czy ocieplacz na szyję. Chroń oczy i twarz, bo to one jako jedyne są bezpośrednio wystawione na działanie czynników atmosferycznych.
Czy ubezpieczenie na wyjazd na narty jest ważne?
Nigdy nie można przewidzieć, co wydarzy się na stoku. Do uszczerbku na zdrowiu lub konieczności hospitalizacji może dojść w wyniku upadku na trasie albo zderzenia z innym narciarzem. Właśnie dlatego wykupienie ubezpieczenia na narty jest bardzo ważne. Polisy ubezpieczeniowe, w zależności od wariantu i rozszerzeń, zwykle obejmują koszty leczenia, zgubienia bagażu czy ewakuacji medycznej. Przed wykupieniem polisy należy dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje. Jeśli organizujesz wyjazd na narty samodzielnie, tym bardziej warto się zabezpieczyć przed ewentualnymi skutkami wypadków. Tutaj możesz sprawdzić i porównać najciekawsze oferty ubezpieczeń narciarskich: https://www.polisanarciarska.pl/.
Dobrze będzie ochronić swój sprzęt narciarski od kradzieży lub uszkodzenia. Należy też zwrócić uwagę na możliwość zwiększenia sumy różnych wariantów ubezpieczenia, takich jak transport medyczny lub ratownictwo. Przydatne może okazać się również m.in. rozszerzone ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Oczywiście podstawowa polisa turystyczna zapewni ochronę, ale tylko podstawową. Należy więc dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb i np. sposobu spędzania czasu wolnego. Zarówno narciarstwo, jak i snowboarding wymagają wykupienia ubezpieczenia o zwiększonym zakresie. Odpowiednia polisa pozwoli uniknąć wysokich kosztów, gdyby podczas wyjazdu doszło do np. urazu lub wypadku na nartach.
Co w przypadku, jeśli EKUZ nie wystarcza?
Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) bywa dużym wsparciem podczas wyjazdów za granicę. Dzięki niej w razie nieprzewidzianych sytuacji można otrzymać pomoc medyczną. Trzeba podkreślić, że karta nie działa tak samo, jak ubezpieczenie turystyczne. Zakres ochrony i świadczenia w zależności od danego kraju mogą się różnić. EKUZ gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, pomocy ambulatoryjnej i hospitalizacji. Należy jednak pamiętać o tym, że dokument ma ograniczony zakres świadczeń. Bywa, że EKUZ… nie wystarcza. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryje m.in. kosztów akcji ratunkowych. Istnieją więc słuszne przesłanki, aby za każdy razem wykupować dodatkowe ubezpieczenie – nawet w przypadku podróży do kraju, gdzie karta EKUZ funkcjonuje i jest honorowana.
O polisie turystycznej trzeba pomyśleć, gdy uprawiamy sporty ekstremalne albo aktywności zwiększające ryzyko kontuzji. Do właśnie takich sportów bezapelacyjnie wlicza się jazda na nartach. Należy pamiętać również o tym, że EKUZ nie obejmuje m.in. rekompensaty za zgubiony bagaż czy dodatkowo płatnych usług medycznych. Korzystając z karty, pomoc można otrzymać jedynie w placówkach medycznych, z którymi została podpisana umowa. Dlatego wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zawsze będzie dobrym wyjściem – mimo posiadania karty EKUZ.
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.