9-11-19
Czersk. Zdjęcia, wideo
„O TYM CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ”
w koncercie z okazji Narodowego
Święta Niepodległości

Piątkowy (8.11) wieczór w czerskim Ośrodku Kultury zainaugurował tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Czersku.

Wielka Wojna, czyli pierwsza wojna światowa, przywróciła do życia państwo polskie. W wyniku jej rozstrzygnięć, upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy.

O tym „Co to jest niepodległość” zaśpiewał nam zespół KOPELKI, następnie Natalia Roztankowska w utworze „Flaga”.

Dla setek tysięcy Polaków zmobilizowanych do armii państw zaborczych wojna miała charakter bratobójczy, by walczyć o nasza niepodległość sformowano ochotnicze Legiony Polskie, a setki tysięcy osób zmusiły do opuszczenia swych domostw w charakterze uchodźców wojennych. O wojennych historiach usłyszeliśmy w utworach zaśpiewanych przez zespół ZDOLNIACHY oraz ISKRY. Jagoda Trzebuniak zaśpiewała utwór „Ojczyzno ma”, następnie SENIORINKI „O mój rozmarynie” i „Witaj Zosieńko”, a Maja Moskal „A jeśli nie wrócę”.

Mimo trudnej sytuacji, prześladowań, to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, w okresie niewoli przekazywano nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W listopadzie Polska Organizacja Wojskowa wraz z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej, przystąpiły do rozbrajania stacjonujących w Warszawie oddziałów niemieckich. Na ogół akcja rozbrajania przebiegała bez walki, choć zdarzały się również ostre starcia. O tych wydarzeniach usłyszeliśmy w utworach „Hej tu u nas na Kaszubach” i „Tam, gdzie Wisła płynie” (w języku kaszubskim) – Zespół KASZUBSKIE DZIECIAKI, „Warszawskie dzieci” – Patryk Kołatkaoraz „Taki kraj” w wykonaniu Michaliny Muzioł. Następnie na scenie zaprezentował się zespół DREAMGIRLS – „Dziewczyna z granatem”, Dominika Ćwiklińska „Mury” z akompaniamentem gitary – Paulina Gliniecka, oraz Michalina Domagała w utworze „Miasto”.

Wiele z przełomowych momentów wojny mogło stać się symbolem odzyskanej niepodległości. Jednak każdego roku świętujemy 11 listopada.

Jak pisał Jędrzej Moraczewski: „Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości".

Na zakończenie koncertu wystąpiły: zespół MOLLIS „Jutro to może być za późno”, Bogna Knuth „Miejcie nadzieję”, Paulina Gliniecka „Czy warto inaczej na tej ziemi żyć?” oraz Aleksandra Keister „Ty to masz szczęście”.

W koncercie wystąpili wokaliści Ośrodka Kultury w Czersku od kierunkiem Julii Pruszak. Instruktorce, wokalistom, rodzicom naszych dzieci oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia, serdecznie dziękujemy za wspaniały koncert, a licznej widowni za obecność w ten wyjątkowy wieczór i gromkie brawa dla wykonawców.

Serdecznie zapraszamy w dniu 11 listopada na obchody Narodowego Święta Niepodległości od godz. 8.45 w kościele parafialnym, następnie na Skwerze im. Księdza Franciszka Smaglińskiego, natomiast o godz. 17.00 na seans filmowy – „Imigrantka” (sala widowiskowa OK Czersk).

OK Czersk

Wszystkie filmy – kliknij, aby obejrzeć: 

 IMG_1163.MOV

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.