22-09-21
Gm. Czersk. W październiku omawiać będziemy książkę pt.: „Pokora” Szczepana Twardocha
Obchody100 rocznicy Stanisława Lema
na spotkaniu DKK w Rytlu


Klubowicze DKK w Rytlu spotkali się 16 września 2021 roku w bibliotece w Rytlu w celu uczczenia obchodów 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction.

Twórczość Lema zaliczana jest do kanonu światowej literatury.
Rok 2021 jest rokiem Stanisława Lema, ustanowionym przez Sejm RP, który docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku.

Klubowicze DKK w Rytlu przeczytali i omówili „Solaris” - najbardziej znaną powieść Stanisława Lema, przetłumaczoną na wiele języków, zaliczaną do klasyki fantastyki naukowej. Książkę wydano po raz pierwszy w 1961 roku przez Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzieło zostało dwukrotnie przeniesione na ekran:
    • w 1972 roku powstał radziecki film fantastycznonaukowy zrealizowany przez Andrieja Tarkowskiego oraz
    • w 2002 roku nakręcono film science fiction w reżyserii Stevena Soderbergha, gdzie w postać Chrisa Kelvina wcielił się George Clooney. Adaptacje powieści Stanisława Lema o tym samym tytule.

Podczas spotkania rozmawialiśmy również o biografii autora zawartej w książce „Lem życie nie z tej ziemi” Wojciecha Orlińskiego. Klubowicz DKK Krzysztof Sękielewski przeczytał nam kilka fragmentów z książki pt.: „Planeta Lema Felietony ponadczasowe” Stanisława Lema.

Polecamy sięgnąć po lekturę, nawet kiedy naszym nurtem literackim nie jest sciencie-fiction.
Zapraszamy chętnych na kolejne spotkanie, które odbędzie się 21.10.2021 r. o godzinie 16.30 w bibliotece w Rytlu. W październiku omawiać będziemy książkę pt.: „Pokora” Szczepana Twardocha.

Mat. Biblioteka Publiczna w Czersku

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.