Artykuł sponsorowany
Ochotnicza Straż Pożarna – z jakiego sprzętu korzystają strażacy?

W każdej polskiej gminie znajduje się siedziba minimum jednej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Pracują tam ludzie bardzo zaangażowani w pomoc społeczeństwu – w przeciwieństwie do Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dla strażaków z OSP nie jest to główne źródło utrzymania. Na co dzień wykonują przeróżne zawody, ale dzięki dodatkowym szkoleniom i ćwiczeniom stają się pierwszą linią pomocy dla okolicznych mieszkańców.

Każda jednostka Straży Pożarnej potrzebuje do swej pracy odpowiedniego sprzętu. Są to nie tylko wyspecjalizowane wozy strażackie i ubiór odporny na wysoką temperaturę. Każdego rodzaju sprzęt z czasem wymaga naprawy lub wymiany, dlatego nie ma się co dziwić, że OSP potrzebuje wsparcia finansowego, a każde dofinansowanie wywołuje ogromny entuzjazm. Jakiego typu urządzenia są przydatne w ich pracy?

Radiotelefon i inne małe akcesoria

Jedną z najważniejszych kwestii w pracy strażaka jest możliwość komunikacji z innymi członkami zespołu. Dzięki temu zastęp może działać sprawnie, a w trakcie akcji da się zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa. Do celów komunikacyjnych służy profesjonalny radiotelefonnasobny (podręczny) lub przewoźny (może być zainstalowany w wozie lub pełnić funkcję centrali w siedzibie OSP). Innymi akcesoriami przydatnymi w pracy strażaków są różnego rodzaju latarki, pompy, przecinarki, plandeki, a nawet taśmy i pachołki – drobiazgi, które nie pomagają bezpośrednio w gaszeniu pożarów, ale bez nich trudno jest pracować efektywnie.

Sprzęt gaśniczy

Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele akcesoriów i urządzeń potrzeba, by skutecznie zapanować nad różnego typu pożarami. Strażacy potrzebują nie tylko węży strażackich i dostępu do hydrantów, ale również różnego rodzaju gaśnicwodnych (do gaszenia papieru, drewna, a także tłuszczy jadalnych np. w gastronomii), pianowych (do substancji topiących się oraz paliw, np. benzyny), proszkowych (można jej użyć do gaszenia gazów oraz urządzeń elektrycznych do 1000V), a także śniegowych (do paliw, gazów, urządzeń elektrycznych oraz tłuszczy). Z resztą odpowiednie użycie węża strażackiego również wymaga posiadania dodatkowych akcesoriów – zaworów, smoków, prądownic, łączników, rozdzielaczy, zbieraczy i innych. Musi to być sprzęt wyjątkowo odporny i wysokiej jakości, dlatego nie należy on do tanich.

Sprzęt do akcji specjalistycznych

Straż Pożarna nie zajmuje się wyłącznie gaszeniem pożarów. Do ich zadań należy różnego typu wsparcie społeczności w niebezpieczeństwie – czy to związanym z pogodą (silne wiatry powalające drzewa), katastrofami naturalnymi (powodzie), czy zagrożeniem chemicznym (awarie w zakładach produkcyjnych) i różnym innym. Poszczególne jednostki i zastępy Straży Pożarnej mogą specjalizować się w konkretnym rodzaju ratownictwa, a do tego potrzebne jest kolejne specjalistyczne wyposażenie. Czego innego potrzebują strażacy zajmujący się ratownictwem chemicznym niż wodnym czy technicznym. Warto wspierać ich w zdobywaniu sprzętu, bo każdy z nas może kiedyś potrzebować ich pomocy.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.