30-12-19
Gm. Czersk. Oddali hołd temu, który walczył o wolność Polski
Uroczyste pożegnanie ppor. Antoniego Baszanowskiego

28 grudnia 2019 roku rodzina, znajomi i przyjaciele uczestniczyli w uroczystości pogrzebowej ppor. Antoniego Baszanowskiego (ur. 1.09.1921 roku w Łubnej), członka Stowarzyszenia  Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Był on żołnierzem Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Maczka  od listopada 1944 roku. Po zakończeniu wojny pozostał w Londynie. Pracował  do emerytury jako krawiec w firmie Diora.

W roku 2017, po 74 latach pobytu na obczyźnie wrócił do rodzinnego domu i zamieszkał ze swoją siostrą. Był bardzo szczęśliwy z  tego powrotu. To był bardzo serdeczny, życzliwy, zadowolony i uśmiechnięty starszy pan. Właśnie o tej  Jego serdeczności wspominano na mszy pogrzebowej i na cmentarzu.

Panowie Adrian Spyra i Marcin Wojciechowski z grupy rekonstrukcyjnej „Breda”, którzy 21 grudnia  2019 r. odwiedzali  Go kolejny raz, zapamiętali Jego pełen życzliwości uśmiech, kiedy ich żegnał. Podczas odwiedzin Pan A. Baszanowski był już chory, ale mundury Jego gości spowodowały, iż na chwilę się ożywił. Kilka dni po tej wizycie zmarł. Miał 98 lat. Na jego pogrzebie nie mogło więc  zabraknąć „żołnierzy”. W pełnym rynsztunku m.in. rekonstruktorzy I Samodzielnej Brygady  Spadochronowej oraz wspomniani – p. Adrian i Marcin w mundurach towarzyszyli w ostatniej drodze pana Antoniego Baszanowskiego (zdjęcia poniżej). Oddali hołd temu, który o wolność Polski walczył.

O losach pana Antoniego Baszanowskiego dokładnie opowiem w VI tomie Zeszytów Czerskich, które ukażą się w styczniu 2020 roku.. Zapraszam do lektury.

B. Milewska

 


Pan Antonii Baszanowski - zmarł w wieku 98 lat.

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.