21-07-21
Powiat starogardzki. Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy samochodów
PAMIĘTAJMY O WZAJEMNYM SZACUNKU NA DRODZE

Wakacje i sprzyjające warunki drogowe zachęcają motocyklistów do wyjazdów na drogę. W trosce o bezpieczeństwo miłośników tych jednośladów policjanci ze starogardzkiej drogówki apelują o rozwagę i ostrożność oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, co na pewno w dużej mierze przyczyni się do ograniczenia zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów.

Niewątpliwie jazda motocyklem sprawia wiele przyjemności. Niestety, sezon motocyklowy to również okres, gdy często dochodzi do śmiertelnych zdarzeń drogowych z udziałem właśnie tych użytkowników drogi. Do kilku takich zdarzeń doszło już na terenie województwa pomorskiego.

W zdecydowanej większości motocykliści to pasjonaci, dla których jazda motorem to prawdziwa przyjemność. Niestety istnieje również niemała grupa osób, której motocyklowe eskapady pozostawiają wiele do życzenia. Nie zwracają oni uwagi na jakiekolwiek zasady i przepisy. Niebezpieczna jazda, brawurowe zachowania, w tym nadmierna prędkość to najczęstsze przewinienia motocyklistów.

Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości. Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy samochodów. Powinni oni mieć świadomość, że po drodze jeżdżą także miłośnicy jednośladów. Szczególnie uważnie należy spoglądać w lusterko. Jedni i drudzy muszą pamiętać o wzajemnym szacunku.

Pamiętajmy! Motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, jego pojazd nie posiada pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. W momencie zderzenia z drugim pojazdem, bądź inną przeszkodą narażony jest na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. W chwili gdy do tego dochodzi brawura, przecenianie własnych umiejętności i niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego to taka jazda kończy się zazwyczaj tragicznie.

Motocyklisto, pamiętaj, że droga publiczna to nie tor wyścigowy! Nie jesteś jedynym uczestnikiem ruchu drogowego. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym: nie przekraczaj dozwolonej prędkości, nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu, nie przemieszczaj się pomiędzy pojazdami niezgodnie z zasadami ruchu, wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierujących. Kierowco – motocyklisto, pamiętaj używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka.

Policjanci przypominają, że jazda motocyklem wymaga od nas posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania. Za kierowanie motocyklem bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy możemy zostać ukarani mandatem od 300 do 500 zł.

Zachęcamy motocyklistów, rowerzystów oraz pieszych do zakładania elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność i może uchronić nas od zdarzenia drogowego.

KPP Starogard Gdański

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.