4-07-20
Powiat chojnicki. O szczegółach dyrektor nie mówi zbyt wiele
Parking przy chojnickim
szpitalu płatny od końca września?

W chojnickim Szpitalu Specjalistycznym i.m. J. K. Łukowicza trwa opracowywanie koncepcji płatnego parkingu. O szczegółach dyrektor Maciej Polasik, póki co nie mówi zbyt wiele. Zaznacza jedynie, że pomysł jest świeży, a wariantów wiele.


Temat małych roszad i braku miejsc dla pacjentów na szpitalnym parkingu nie jest nowy. Jakiś czas temu, rozważano montaż szlabanów. Dzisiaj mówi się o parkometrach.   |  fot. A. Zajkowska

Konkretnego planu wprowadzenia opłat za parkowanie przy chojnickiej lecznicy jeszcze nie ma, ale jej dyrektor skłania się ku temu, by wszystkie miejsca wewnątrz szpitala były objęte abonamentem i korzystali z nich tylko pracownicy. Natomiast parkingi na zewnątrz budynku miałyby być do dyspozycji pacjentów czy osób ich odwiedzających.

Jakie miałyby być koszty pozostawienia samochodu jeszcze nie wiadomo. Dyrektor Maciej Polasik zaznacza, że opcji jest bardzo dużo. - Nie chcemy żeby to były jakieś szokujące sumy, takie jak w Trójmieście czy w innych miastach. Myślimy o 2-3 zł za pierwsze pół godziny - mówi. Na tym etapie rozmów bierze się także pod rozwagę, by pierwsze 30 min parkowania było darmowe. Sugerowany abonament dla pracowników miałby wynosić 1 zł za dobę. Dyrektor podkreśla także, że nie wyobraża sobie by parkingi były wydzielane szlabanami. Wariantu „odgradzania się”, nie bierze się pod uwagę.

Czy parkingi przy szpitalu zostaną wydzierżawione zewnętrznej firmie, czy egzekwowaniem opłat zajmie się placówka medyczna nie wiadomo. - Jednak ja, jako dyrektor szpitala, nie chciałbym się zajmować parkingiem. Chciałbym by robiła to firma zarządzająca i by szpital po prostu dzielił się zyskiem - mówi dyrektor Polasik. Decyzję o ewentualnej dzierżawie podejmie zarząd powiatu chojnickiego. Maciej Polasik chciałby by sprawa parkingu rozwiązana została do końca września.

Uruchomienie płatnego parkingu przy szpitalu jest jednym z podpunktów tzw. programu naprawczego lecznicy. Obejmuje on również zwiększenie liczby zabiegów onkologicznych i operacji zaćmy oraz wydłużenie czasu pracy bloku operacyjnego.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.