29-01-20
Powiat chojnicki. Plan płatnych parkingów ma wejść w życie za dwa, trzy miesiące
Parking przy starostwie będzie płatny - dla wszystkich

Taką decyzję przekazał wczoraj (28.01.) dziennikarzom wicestarosta Mariusz Paluch. Za miejsce parkingowe płacić będą petenci, pracownicy urzędów - wykupując miesięczny abonament - oraz … mieszkańcy chcący zaparkować auto na noc.


Bezpłatne miejsca będą czekały tylko na ważnych gości, np. marszałka, wojewodę czy innych wysokiej rangi delegatów.   |  fot. Ilustracyjne

Pomysłów na upłynnienie rotacji samochodów, czy wręcz udrożnienie, parkingu przy budynku Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy w Chojnicach pojawiło się w ostatnich miesiącach przynajmniej kilkanaście. Ostatecznie podjęto decyzję, że spośród 140 miejsc 40 zostanie wydzielonych dla petentów. Przy nich, zewnętrzna firma, ta zostanie wyłoniona w wyniku konkursu, zamontuje parkometr.

Pozostałe miejsca zostaną zaproponowane pracownikom urzędów w ramach tzw. abonamentu miesięcznego. Jego sugerowany koszt to 50 zł. - Będziemy czynić obserwacje mające doprowadzić do maksymalizacji obsługi klientów zarówno urzędu gminy, naszego urzędu powiatowego jak i urzędu paszportowego, do którego teraz najwięcej osób, poza wydziałem komunikacji, przyjeżdża - wyjaśnił Mariusz Paluch. Okres próby tego systemu zaplanowano na rok. Potem zapadną decyzje czy coś w nim trzeba zmienić.

Cena ma wymuszać rotację
Plan płatnych parkingów ma wejść w życie za dwa, trzy miesiące. Na ten moment stawki za postój nie są jeszcze pewne. - Pomysł, jeszcze nie ostateczny, mówi o tym, że pierwsze pół godziny będzie kosztowało złotówkę, ale już cała godzina będzie kosztowała 3 zł. Ma to wymusić, ekonomicznie, szybkie i sprawne przemieszczanie się i załatwianie spraw w urzędzie - informuje wicestarosta.

Zapłacą też mieszkańcy
Niemalże pewne jest jednak, że za miejsce postojowe będą płacili także mieszkańcy, chcący zaparkować swój samochód poza godzinami pracy urzędu. - Prowadząc rozmowy i rozpytując różne firmy, firmy, które chciałby tu cokolwiek zrobić i zarobić zainteresowane są tym żeby ten parking był płatny cały czas - mówi wicestarosta. - Żeby firmy zewnętrze, które się interesują obsługą parkingu mogli cokolwiek zarobić na obsługę ludzi, którzy będą tutaj jeździć, pilnować, wymieniać i obsługiwać chociażby parkometr. Chcieliby sprzedawać abonament dla ludzi mieszkających wokół między 16.00 a 6.00 rano - dodał.

Bezpłatne miejsca będą czekały tylko na ważnych gości, np. marszałka, wojewodę czy innych wysokiej rangi delegatów. Być może opłat uiszczać nie będą musieli też kierowcy niepełnosprawni. - Będziemy rozmawiać z wyłonioną firmą by tak się stało - deklaruje Mariusz Paluch.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.