1-11-22
Gm. Czersk. „Czerwony głód”
Październikowe spotkanie DKK w Rytlu, kolejne 22 listopada

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu spotkali się 25 października 2022 roku w celu omówienia książki Anne Applebaum „Czerwony głód”.

Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat obecnej sytuacji jaka panuje na Ukranie, a to za sprawą historii opisanej w książce Anny Applebaum „Czerwony głód”.

Autorka przedstawiła swoim czytelnikom wstrząsającą, szokującą, makabryczną historię Ukrainy z początku lat trzydziestych XX wieku. Starała się udowodnić, że wielki głód na Ukrainie został sztucznie zainicjowany, był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku, a tragedii na tak wielką skalę można było zapobiec.

W swojej książce Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu za sprawą przemyślanych politycznych decyzji Kremla. Wstrząsający „Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.

Klubowicze, czytając książkę Anny Applebaum znaleźli wiele odpowiedzi na temat co się dzieje współcześnie na Ukrainie i jak możemy wyobrazić sobie obecną sytuację jaka tam panuje. Książka warta przeczytania.

Anne Elizabeth Applebaum, Anne Elizabeth Sikorska (ur. 25 lipca 1964 w Waszyngtonie w amerykańskiej rodzinie pochodzenia żydowskiego, jako córka Harveya M. i Elizabeth Applebaumów) – amerykańsko-polska dziennikarka, historyczka, profesor na London School of Economics, publicystka „The Washington Post”, pisze również dla „Gazety Wyborczej”. Znawczyni Europy Środkowo-Wschodniej, autorka książek „Za żelazną kurtyną” oraz „Gułagu”, za który dostała Nagrodę Pulitzera [2004]. Ukończyła Uniwersytet Yale, studiowała również na London School of Economics i Uniwersytecie Oksfordzkim. Publikowała w „The Economist”, „The Spectator”, „The Evening Standard”. Żona byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego, w 2013 roku uzyskała polskie obywatelstwo. W tym samym roku zdobyła Cundill Prize, nagrodę za książkę historyczną Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956. W 2018 wraz z Radosławem Sikorskim i Grzegorzem Hajdarowiczem uczestniczyła w spotkaniu Grupy Bilderberg.

Kolejne spotkanie klubowiczów DKK w Rytlu odbędzie się 22 listopada o godzinie 16.30. Zapraszamy do przeczytania dowolnej książki twórcy komedii kryminalnych Alka Rogozińskiego.

Zapraszamy na spotkanie.

Mat. GCK Biblioteka Publiczna w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.